Hét év után először bővülhet jövőre a görög gazdaság, ha reálisnak bizonyul a költségvetési tervezetben szereplő 2,7 százalékos GDP-növekedési prognózis – mindenesetre ennyit vár legutóbbi előrejelzése szerint az Európai Bizottság is. A parlament előtt levő javaslat szerint az adósságszolgálat nélkül számolt elsődleges többlet 1,8 százalékra nőhet a 2016-ra várt 0,6 százalékról, ezzel az év végére várható 178,9 százalékos adóssság-GDP arány 174,8 százalékra süllyed 2017 végére.
Mindehhez az kell, hogy Alekszisz Ciprasz baloldali kormánya végre tudja hajtani azt a 2,6 milliárd eurós programot, amelyet a törvényhozás már megszavazott annak érdekében, hogy Görögország hozzájuthasson a nemzetközi hitelcsomag újabb részletéhez. A program szerint jövőre 330 millió eurónyi privatizációs bevételre kell szert tenni, de a költségvetés kiegyensúlyozásának jó részét adóemelésekből kell összehozni: januártól olyan tételeken lesz magasabb fogyasztási adó, mint a kávé, a dohánytermékek, a gázolaj és a fűtőolaj, valamint a vezetékes telefonálás.
Az IMF és az európai hitelezők között régóta vita van arról, hogy a 2010 óta a harmadik görög mentőprogamban legyen-e adósságleírás, vagy sem; a valutaalap szerint anélkül esély sincs tartós megoldásra, az európai partnerek viszont – élükön Németországgal – ezt nem tartották jó ötletnek, szerintük inkább a reformokat kellene véghezvinni, amire nincs esély, ha Athén azt látja, hogy anélkül is könnyítenek a terhein. Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter néhány napja megerősítette ezt a véleményét – emlékeztetett a görög Kathimerini –, azzal kiegészítve, hogy a jelenlegi szuperalacsony európai kamatok mellett nem okozhat akkora gondot a görögöknek az adósságszolgálat. (Amúgy Németország inkább ostorozni szokta az Európai Központi Bankot, és személy szerint elnökét, Mario Draghit a megtakarításokat károsító, a bankok profitját veszélyeztető alacsony kamatok miatt.)
Az eurózóna pénzügyminisztereinek jövő hétfőn kellene véleményt mondaniuk arról, hogy a görög költségvetésben foglaltak lehetővé teszik-e a következő hitelrészlet szeptember végén elvben már jóváhagyott folyósítását, ezzel a hitelprogram második felülvizsgálatának lezárását. Ha minden jól megy, akkor az EKB akár úgy is dönthet, hogy a görög papírokat is beveszi kötvényvásárlási programjába, ami nagy finanszírozási könnyítést jelentene Athénnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.