A tervezettnél jobban állnak az uniós támogatások kifizetése – derült ki Csepreghy Nándor előadásából a Budapest Economic Forumon. A kormány 2048 milliárd forintos idei kifizetést célzott meg, ebből az első háromnegyed év végéig 971 milliárd forintot kellett teljesíteni, és eddig 1054 milliárd forintot utalt át – vezette le a Miniszterelnökség miniszterhelyettese. A negyedik negyedévben „duplázódást” vár a kabinet, és így teljesül majd az idénre tervezett 2048 milliárd forintos kifizetés. Csepreghy összegzése szerint a már átutalt bő ezermilliárd tartalmaz áthúzódó tételeket a 2007–2013-as uniós költségvetési ciklusból, 800 milliárd forint a 2014–2020-as ciklushoz tartozó kifizetés.
Magyarország jól áll a visegrádi országok között is a Csepreghy által közölt adatok alapján. A hétéves támogatási keret 71 százalékát már meghirdette, és a 34 százalékát oda is ítélte. Ezzel magasan vezeti a mezőnyt, hiszen az előbbi kategóriában a második helyezett (Csehország) 54,7, utóbbiban (Szlovákia) 13,1 százaléknál tartott augusztus végén. A miniszterelnökség honlapján a FAIR nyilvántartó rendszer adatai szerint mintegy 3900 támogatási szerződést kötöttek már meg, összesen durván 2500 milliárd értékben, kifizetésként pedig lapzártánkkor 700 milliárd forint szerepelt.
Az óriási leszerződött összeg csak azt jelenti, hogy az irányító hatóság és a kedvezményezett (például a minisztériumok vagy háttérintézményeik, illetve az útépítéseket menedzselő NIF Zrt. és az irányító hatóság) megkötötte a szerződést az adott keretre. Valóságos kifizetés ebből akkor lesz, ha a költségvetési szervezet kiírja a közbeszerzést a projektre, szerződik a nyertessel, majd ez utóbbinak fizet. Az adatbázisban szereplő 700 milliárdnak azonban több mint a fele valamilyen előlegfizetés. A különböző költségvetési szervezetek a kontraktus megkötése után – de mindenféle munkavégzés, sőt a konkrét közbeszerzés kiírása előtt – igényelhetik az előleget az uniós támogatási összeg 100 százaléka erejéig. Ezt a Kincstár átvezeti a szervezet ugyancsak kincstárnál vezetett számlájára. Vagyis a pénz az egyik kincstári számláról egy másikra kerül. A kiválasztott vállalkozások is igényelhetnek előleget, ők jellemzően a támogatási összeg 50 százalékát.
Mint korábban közöltük, ez utóbbi, a szállítói előleg esetében az Európai Bizottság az infrastruktúra-beruházásoknál szokásos 30 százalékot is csak fedezet esetén hajlandó fizetni. A bőkezű szállítói előlegről folyó vitában a kormány a végsőkig hajlandó elmenni – közölte Csepreghy.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.