BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ítéletre várnak az olaszok

Alig bővülő gazdaság mellett fokozódó politikai bizonytalanságban várja Olaszország az aktuális hitelminősítői ítéletet.

Pesszimista előrejelzésekkel várja Olaszország a Moody’s Investors Service mára ígért hitelminősítési felülvizsgálatát. Az olasz statisztikai hivatal (ISTAT) havi jelentése szerint a második negyedévben stagnáló gazdaság egyelőre nem kap erőre: a vezető mutatókból összeállított ISTAT-indikátor nyolcadik hónapja csökkent szeptemberben. A munkanélküliség augusz­tusban 11,4 százalékos volt – még ha a foglalkoztatottak száma 0,1 százalékkal nőtt is –, a fogyasztói bizalom augusztus után szeptemberben is tovább romlott. A pozitívumok közé sorolta a hivatal, hogy a feldolgozóipar helyzete némileg javult, illetve hogy az infláció 0,1 százalékos volt szeptemberben – az áprilisi 0,5 százalékos fogyasztói árcsökkenéshez képest ez már jó jel.

Az olasz GDP tavaly 0,7 százalékkal bővült (az eurózóna egészében 1,5 százalékos volt a növekedés), 2016-ra pedig eredetileg 1,2 százalékot vártak. A gyenge első félévi adatok nyomán azonban a kormány a múlt héten 0,8 százalékra vette vissza az idei prognózist, és jövőre is csak 1 százalékos növekedést várnak a korábban remélt 1,4 százalék helyett. Korábban arról szólt a kormányzati előrejelzés, hogy idén már csökkenhet az adósság-GDP arány – nyolc év óta először –, most azonban úgy látják, hogy az év végén nagyjából megegyezik majd az egy évvel korábbi 132,8 százalékkal, és csak jövőre mehet lejjebb.

A költségvetési hiány és a GDP aránya idén és jövőre is megegyezik majd a tavalyi 2,4 százalékkal; eredetileg arról volt szó, hogy 2017-ben már 1,8 százalékra csökken. A magasabb hiányt Róma arra hivatkozva akarja jóváhagyatni az Európai Bizottsággal, hogy a büdzsé kiadásai mintegy 0,4 százalékponttal nőnek részben az amatricei földrengés, részben a menekültekkel kapcsolatos kiadások miatt.

A következő két hónapot az határozza meg, hogy december 4-én népszavazást tartanak a politikai berendezkedés átalakításáról, amitől a reformok felgyorsulását várja Matteo Renzi kormánya. Az ezzel kapcsolatos bizonytalanságot figyelembe vehetik a Moody’s elemzői, bár az is lehet, hogy éppen ezért elhalasztják most az értékelést. A hitelminősítő jelenleg a Baa2 kategóriában tartja nyilván a hosszú lejáratú olasz államadósságot: ez kettővel a befektetésre nem ajánlott fölött van, a Standard & Poor’snál viszont már csak egy lépcsőfoknyira állnak a bóvlitól. Egyelőre azonban nem e két nagy hitelminősítő okozhat gondot az olaszoknak, hanem a kanadai DBRS. Ez ugyanis az egyetlen az Európai Központi Bank által elfogadott négy hitelminősítő közül, ahol az olasz adósságot még A besorolással tartják nyilván, ám két hónapja a DBRS negatív felülvizsgálat alá vette, főleg a politikai bizonytalanságra hivatkozva. Ha az olasz adósságok elveszítik az utolsó A kategóriás besorolásukat is, akkor az olasz bankok már nem vehetik majd igénybe az EKB legolcsóbb finanszírozási lehetőségeit.

Nagyon kapós volt az ötvenéves

Nem izgatták magukat a befektetők a bizonytalan olasz politikai helyzet vagy az éppen csak nem recessziós gazdaság miatt: az ország a héten először bocsátott ki ötvenéves futamidejű kötvényt, és ezt elkapkodták.

A papírra mintegy 16,5 milliárd eurónyi ajánlat érkezett, végül ötmilliárd euró értékben adtak el belőle, 2,58 százalékos hozammal. A mennyiség nemcsak az előzetes elemzői várakozásokban szereplő két-hárommilliárdot haladta meg, hanem azt is, amennyit Spanyolország vagy Franciaország tudott eladni idén hasonlóan hosszú papírokból. A befektetőket a manapság jónak számító hozam mellett az is motiválhatta, hogy sokak szerint az EKB előbb-utóbb az 50 éves papírokra is kiterjeszti a kötvényvásárlási programját – jelenleg maximum 30 évest vehetnek –, miután szűkül a kínálat a feltételeknek megfelelő kötvényekből.

A papírra mintegy 16,5 milliárd eurónyi ajánlat érkezett, végül ötmilliárd euró értékben adtak el belőle, 2,58 százalékos hozammal. A mennyiség nemcsak az előzetes elemzői várakozásokban szereplő két-hárommilliárdot haladta meg, hanem azt is, amennyit Spanyolország vagy Franciaország tudott eladni idén hasonlóan hosszú papírokból. A befektetőket a manapság jónak számító hozam mellett az is motiválhatta, hogy sokak szerint az EKB előbb-utóbb az 50 éves papírokra is kiterjeszti a kötvényvásárlási programját – jelenleg maximum 30 évest vehetnek –, miután szűkül a kínálat a feltételeknek megfelelő kötvényekből. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.