Október közepére elköltötte a kormány a költségvetés rendkívüli tartalékának több mint 90 százalékát. A vészhelyzetek, rendkívüli események költségeire szánt, százmilliárdos keretből az idén a katasztrófahelyzetek kezelésére egyetlen fillért sem fordítottak: a kabinet saját házipénztáraként használja a tartalékot. A legutóbbi kormányülésen összesen 1,5 milliárd forintot csippentettek le innen, 200 millió forintot például a Miniszterelnökségnek utaltak ki, hogy az év közben kapott többletfeladatokat el tudja látni.
A tartalékból 312 millió forint jut pluszban a Veritas Történetkutató Intézetnek: a (numerus claususról alkotott különvéleményéről ismert) Szakály Sándor vezette szervezet szintén a többletfeladatokra kapja a pénzt, amiből jövőre és azután is jut majd – hiszen a kormány határozott arról is, hogy 2017-ben további 446,8 millió forintot juttat az intézménynek (aztán pedig 368 millióval emeli a támogatást). A 2013-ban létrehozott, a tanácsadó testületében három nyugalmazott minisztert (Boross Péter, Kádár Béla, Schamschula György) és Patyi Andrást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektorát, a Nemzeti Választási Bizottság elnökét is „foglalkoztató” Veritas támogatása ezzel megsokszorozódik: az intézet 260 millió forintos költségvetéssel működött eddig három éven át, és beszámolója szerint 25 főnek biztosított állást – a forrás nagy része a személyi kifizetésekre ment el.
Az idén 257 milliárd forint sorsáról határoztak úgy, hogy nem jelöltek meg semmilyen költségvetési sort sem ennek forrásául. Ez egyrészt annyit jelent, hogy az összeget a többletbevételekből teremtik elő – másrészt pedig azt, hogy a költségvetési kiadásoknak immáron közel 1 százalékára semmilyen hatással nem volt az Országgyűlés.
A kormány csak a múlt héten – a tartalék felhasználásáról szóló döntésével együtt – 37,6 milliárd forint elköltéséről döntött. Ez a háromszorosa a gyermeknevelési támogatás évi keretének, de ennyi pénzből 10 százalékkal lehetne emelni a családi pótlék összegét, vagy megduplázni az árvaellátásét. A múlt héten felhasznált, közel 40 milliárd forintból egyébként 33 milliárd forint esetében nem jelölte meg a forrást a kabinet. Ráadásul a döntések már nemcsak az idei, hanem az elfogadott jövő évi büdzsét is érintik: több mint 10 milliárd forint már a 2017-es költségvetésben jelent módosítást (ami azért érdekes, mert itt volna az idő az Országgyűlésben is változtatni a passzusokon, és hagyományos módon kiegészíteni a büdzsét).
A legnagyobb összeget a migrációs helyzet kezelésére adott többlettámogatás jelenti (18 milliárd), de 5,7 milliárd forintot kapott Budapest is, hogy sikeres turisztikai marketingkampányt folytasson – valamint 76 milliót kap a Millenáris, hogy felújítson sürgősen, mert méltóképpen kell megrendezni a jövő autóiról szóló konferenciát és a víz-világtalálkozót is. A hit- és erkölcstantankönyvekre 1,7 milliárd forinttal lehet majd többet költeni, Göd városa közel kétmilliárd forintot kap az infrastruktúrájának fejlesztésére – ami a bezárt gyárát új feladattal újraindító Samsungnak tett ígéret betartását jelenti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.