Ha a kormány javaslatainak megfelelően megvalósul a minimálbér 15 és a garantált bérminimum 25 százalékos emelése a jövő évben, akkor annak a hatása hamarosan megjelenik a fogyasztói árakban is – vélik a Világgazdaság által megkérdezett közgazdászok. A munkaerőhiány már az idén is 7-8 százalékos béremeléshez vezetett a nemzetgazdaságban, a vállalatok pedig a többletköltséget szép lassan beépítik az áraikba is. Idén októberben már egy százalék volt az infláció, ami az elmúlt három év legmagasabb áremelkedési üteme. A kereslet növekedése pedig lehetőséget ad a cégeknek a további áremelésre.
A béremelések hatása a kiskereskedelmi szektorban is meg fog jelenni, ezért drágulás várható, de a nagy hipermarketláncok a minimálbér és a garantált bérminimum nagymértékű emelése nélkül is fejlesztik a béreket – mondta lapunknak Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza. A Blokkk.com internetes szakportál szerint az eladók egy részének fizetése szakmai bérminimum-köteles, így ha megvalósul a béremelés, akkor sok cég spórolhat a cafeterián vagy a prémiumon, ám lehetnek olyan boltok is, amelyek képtelenek lesznek ezt kigazdálkodni. A kereskedelemben növekvő bérek árfelhajtó hatásúak, de a gazdaság nem minden területén kell erre számítani. A nagy autógyárakban például aligha, hiszen leginkább exportra termelnek.
A nagyvállalatoknak, a termelékeny cégeknek és az ország fejlett régióiban működő vállalatoknak nem fog gondot okozni a béremelés, de az ország keleti részein más a helyzet – fejtette ki Ürmössy Gergely. Az utóbbi területeken a kereslet még most is gyenge, ezért a vállalatok nehezen tudják érvényesíteni a fogyasztói árakban a magasabb béreket, ezért nehéz helyzetbe kerülhetnek a cégek. Itt elbocsátások és nem magasabb árak várhatók jövőre – vélekedett az elemző.
A fogyasztásra azonban kedvező hatása lesz a béremelésnek. Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza eddig azt várta, hogy jövőre 4 százalék körül nő a fogyasztás, de a nagymértékű béremelés mellett 5–6 százalék közötti ütem sem elképzelhetetlen. Ilyen gyors növekedésre a 2000-es évek eleje óta nem volt példa – mondta a Világgazdaságnak a közgazdász. Szerinte így jövőre két számjegyű béremelés is lehetséges a foglalkoztatottak körében, de arra is rámutatott, hogy a közfoglalkoztatottak, nyugdíjasok és összességében az inaktívak jövedelme nem emelkedik ilyen gyorsan. A nyugdíjakat év elejétől 0,9 százalékkal emelik a kormány korábbi inflációs prognózisának megfelelően, de egyre valószínűbb, hogy ezt év közben kompenzálni kell, mert magasabb lesz az infláció.
Az Erste Banknál eddig 1,9 százalékos inflációt vártak a jövő évre, amit a kereslet bővülése mellett az okoz, hogy az alacsony benzinárak kiesnek a bázisból. Ha viszont a magas bérdinamika begyűrűzik a fogyasztói árakba, akkor ennél kissé magasabb infláció alakul ki 2017-ben. A legnagyobb veszély Ürmössy Gergely szerint az, hogy ha felgyorsul az infláció, és eléri a 3 százalékos célt, akkor a jegybanknak erre kamatemeléssel kell reagálnia, noha a Világgazdaságnak adott interjújában Matolcsy György, a jegybank elnöke azt mondta, hogy 2018–19-ig tartanák az alacsony, 0,9 százalékos kamatot. Ha vonakodnának kamatot emelni a gyorsuló infláció ellenére, akkor esetlegesen felerősödhet a forint és a kötvényhozamok ingadozása, de ettől – az Erste közgazdásza szerint – egyelőre nem kell tartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.