Jelentősen megugrott a kockázatosnak minősített adózók száma a harmadik negyedévben, miután a jogszabályváltozások nyomán a kényszertörés alatt álló – vagyis például a címükön nem fellelhető – cégek is ilyennek számítanak. A harmadik negyedévben 36 ezer vállalkozást minősített kockázatosnak az adóhatóság, 190 ezren maradtak a megbízható kategóriában, a többség minősítése azonban „általános”, ami annyit jelent: nem változik számukra semmi.
Az idén először az első negyedév után minősítette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az 550 ezer társas vállalkozást a közteherviselési morálja szerint. A jogszabály alapján megbízhatónak a legalább három éve működő, az adóit pontosan fizető – vagyis félmilliónál többel nem tartozó –, nem agyonbírságolt cégeket lehet minősíteni. Aki kiérdemeli a címet, az kedvezőbb elbánásra számíthat, például részletfizetés jár neki automatikusan, a vele szemben folytatott vizsgálatot 180 nap alatt be kell fejezni, és a rá kiszabható bírságok összege is kevesebb az általánosnál.
Ezzel szemben a kockázatosnak tekintett adózók magasabb bírságokkal és szigorúbb eljárásokkal számolhatnak. Igaz, kockázatosnak eddig nem túl sok társaság számított: a nagy adóhiányt és adótartozást felhalmozó cégeket, illetve a feketén foglalkoztatókat sorolták ide, meg azokat a kereskedőket, akiknek az üzleteit többször be is kellett zárni, mert nem adtak számlát. Ezeknél az eseteknél azonban általában az eljárások megindulása már felszámoláskor éri a céget, így kevés olyan működő vállalkozás maradt eddig, ami kockázatos adózónak minősülhetett volna.
Az első negyedévben 70, a másodikban 420 vállalkozás kapta meg a negatív minősítést, a harmadik negyedévben ez a szám a jogszabály változása miatt ugrott meg. A kényszertörlés alatt álló adózókon kívül azok a vállalkozások is beleesnek ebbe a körbe, amelyek adóteljesítményük (éves adóbefizetésük) 70 százalékát elérő bírságot kaptak, vagy ekkora adóhiányt tártak fel náluk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.