A vállalkozások adómegfeleléssel kapcsolatos terhei évről évre egyszerűsödnek és csökkennek a világon, az általános forgalmi adó és a társasági adó bevallásának benyújtását követő eljárások azonban komoly kihívást jelentenek, és hosszú időt vesznek igénybe – derül ki a Világbank-csoport és a PwC 190 országot vizsgáló legfrissebb jelentéséből.
Paying Taxes című tanulmány részmutatói Magyarország vonatkozásában a 2004 és 2015 közötti időszakban lassú, de biztos javulást mutatnak – mondta el Máthé Dóra, a PwC Magyarország szakértője. Magyarországon a teljes adómérték, a bevallási kötelezettségek teljesítésére fordított idő és az adófizetések száma részmutatók terén egyre inkább megközelíti az EU és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagállamainak átlagát.
A tavalyi 95. helyhez képest idén a 77.-re sikerült előrelépnie Magyarországnak az adózási rangsorában. Ez a javulás a teljes adómérték csökkentésének tudható be, illetve annak, hogy az idei évi tanulmány már az áfa-visszaigénylésekre és a társaságiadó-bevallás önellenőrzésére fordított időt is figyelembe veszi.
A magyarországi teljes adómérték a 2004-es 56,6 százalékról 2015-re 46,5 százalékra csökkent, de még így is magasabb, mint az EU és az EFTA 40,3 százalékos átlaga. A Doing Business módszertana szerinti teljes adómérték a világon átlagosan a nyereség 40,6 százaléka, ami a tavalyi évhez képest mindössze 0,1 százalékpontos csökkenést jelent. Az adókötelezettségek teljesítésére fordított idő globális átlagának nyolcórás, a korábbi évekhez képest nagyobb mértékű csökkenése az elektronikus adózási rendszerek folyamatos fejlesztését és különösen a brazil reformok hatását tükrözi.
Magyarországon a bevallási kötelezettségek teljesítésére fordított idő a felmérés kezdete óta 19 százalékkal csökkent, ami nagyrészt az elektronikus adózás bevezetésének és fejlesztésének köszönhető. A 277 órányi idő azonban még mindig több mint 100 órával meghaladja az EU- és az EFTA-tagállamok 164 órás átlagát.
Az áfa visszaigénylése Magyarországon valószínűleg adóellenőrzést von maga után. Ez lehet az oka annak, hogy az áfa-visszaigényléssel kapcsolatos kötelezettségek teljesítésére fordított idő a világátlagnál több, a regionális átlagnak pedig majdnem a kétszerese. Az áfa visszatérítése azonban átlagosan kevesebb időt vesz igénybe, mint a világ más gazdaságaiban vagy az EU és az EFTA tagállamaiban. „Tapasztalataink szerint adóellenőrzés miatt a vállalkozásoknak Magyarországon sok esetben nem kell többet várakozniuk az áfa visszafizetésére” – hangsúlyozta Máthé Dóra.
Az alacsonyabb és a magasabb jövedelmű gazdaságokat összehasonlítva a tanulmányból az állapítható meg, hogy az alacsonyabb jövedelmű gazdaságokban kétszer nagyobb az adóellenőrzés valószínűsége, és a társaságiadó-bevallás javítása több mint kétszer annyi ideig tarthat. Egyébként az esettanulmány szerint a társaságiadóbevallás javítása Magyarországon valószínűsíthetően szintén adóellenőrzést von maga után. Ennek ellenére a társaságiadó-ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségek teljesítésére fordított idő a világátlagnál rövidebb, de az EU- és az EFTA-tagállamok átlagánál hosszabb, ami azért nem meglepő, mert sok EU- és EFTA-tagállamban a javítás nem von maga után adóellenőrzést. Az ellenőrzés átlagosan kevesebb időt vesz igénybe Magyarországon, mint a világ más gazdaságaiban vagy az EU és az EFTA tagállamaiban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.