Az idén megszokott egyenletes tempóban növekszik tovább a kínai gazdaság a legtöbb októberi mutató alapján, ez az elemzők szerint mindenképp megnyugtató, hiszen az év elején még általános volt a félelem egy esetleges kínai lassulás globális hatásaitól. Az ipari termelés ugyanúgy 6,1 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest, mint szeptemberben, ez alig marad el az elemzői várakozásoktól, havi összevetésben pedig némi javulás is mutatkozott: 0,47 százalékról 0,50-ra gyorsult az ütem.
Az állóeszköz-beruházások a vártnak megfelelően, 8,3 százalékkal növekedtek az első tíz hónapban – közölte ugyancsak tegnap az országos statisztikai hivatal –, ez elsősorban annak köszönhető, hogy a kormányzat felgyorsította az infrastrukturális beruházásokat, most ez a fő eszköz ahhoz, hogy elérjék az idei célul kitűzött, 6,5–7 százalék közti növekedést.
A jelenlegi adatok alapján arra lehet számítani, hogy a gazdasági tevékenység élénkülése kitart nemcsak az idei negyedik negyedévben, hanem még a következő egy-kettőben is – idézte a Capital Economics elemzését a Reuters. A hitelezés bővülésének mérséklődése és az ingatlanpiaci boom kezdődő lehűlése azonban azt vetíti előre – tették hozzá a londoni elemzők –, hogy a jövő év elején kifogyhat a szusz a fellendülésből. A hitelezés lassulásának ugyanakkor előnyei is lehetnek, hiszen az utóbbi időben mind a befektetők, mind a gazdaságpolitika alakítói egyre komolyabban aggódnak az eladósodás miatt. A teljes kínai adósságállomány – beleértve a vállalati adósságokat is – mostanra a GDP több mint 250 százalékára szökött fel a 2006. végi 150 százalékról, az ilyesmi pedig meredek lefékeződéshez, rossz esetben pénzügyi összeomláshoz szokott vezetni – figyelmeztetnek jó ideje a szakértők. Sokan éppen ezért arra számítanak, hogy a kínai gazdaságpolitika középpontjába mindinkább a kockázatkezelés kerül, és a kormányzat rövidesen visszavesz az ösztönző intézkedésekből. (A jövő évi gazdaságpolitikai terveket decemberben, a szokásos éves gazdasági konferencián ismerteti a kínai vezetés.
A stimulusok tompítása ellen szólhat viszont, hogy a lakossági fogyasztás a jelek szerint még nem veszi át a motor szerepét: a kiskereskedelmi forgalom októberben csak 10 százalékkal növekedett az egy évvel korábbihoz képest; ez öt hónapja a leglassúbb ütem, miközben az elemzők arra számítottak, hogy megismétlődik a szeptemberi 10,7 százalékos bővülés. A statisztikai hivatal szóvivője a magas bázissal magyarázta a gyengébb októberi adatot, az viszont a trend folytatódására utal, hogy az e-kereskedelem nagy napjának számító november 11-én, vagyis az Alibaba internetes áruház által meghirdetett szinglinapon ugyan ismét megdőlt a korábbi bevételi rekord – mint megírtuk, közel 17,8 milliárd dollárnak megfelelő összeget vásároltak el a kínaiak egy nap alatt –, de ez csak 32 százalékos forgalomnövekedést jelentett, szemben a tavaly elért 60 százalékkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.