Magyarország a harmadik nagy hitelminősítő cégtől is visszakaphatja a befektetésre ajánlott adósbesorolást november 4-én. A Moody’s Investors Service szakértői pénteki felülvizsgálatuk során ugyanis arra juthatnak, hogy ismét biztonságosak a magyar adósságpapírok annyira, hogy már ne minősítsék azokat „bóvlinak”.
„Fel fogja minősíteni Magyarországot a Moody’s, de a Standard & Poor’s szeptemberi lépése után ez már nem lesz annyira meglepő a piac számára” – mondta a Világgazdaságnak Gárgyán Eszter, a Citi vezető közgazdásza. Az S&P szeptemberi felminősítése azért volt meglepő, mert a befektetési ajánlástól egy fokozattal elmaradó magyar adósságminősítés margóján stabil kilátást tartott érvényben a cég, és nem a felminősítésre utaló pozitívat.
Gárgyán Eszter arra számít, hogy a külföldiek érdeklődése még inkább élénkülni fog a magyar adósságpapírok után, ha a Moody’s felminősít, az igazi rali azonban a devizában nyilvántartott állampapíroknál érzékelhető. Az intézményi befektetők és nyugdíjalapok csak olyan kötvényeket tarthatnak, amelyek legalább két hitelminősítőnél befektetésre ajánlott sávban vannak, ez pedig már szeptember közepe óta adott. A Moody’s felminősítése az állampapír-kereslet növekedésével összefüggésben tovább erősíthetné a forintot is.
A hazai deviza a nyár végén megszokott, 308–312 közötti euróárfolyamról az S&P felminősítése után egészen 303-ig kapaszkodott, majd a Magyar Nemzeti Bank monetáris lazításának hatására ismét visszatért a jegybank számára kényelmesebb 310-hez közeli kurzushoz. Gárgyán Eszter szerint, noha a felminősítések és a gazdasági helyzet javulása is a forint mellett szól, a jegybank politikája gyengíti az árfolyamot. A likviditási helyzet lazulása – az MNB kiszorítja a bankokat az irányadó jegybanki eszközből –, a bankközi kamatok csökkenése, valamint a globális hozamok emelkedése is a forint erősödése ellen hat.
A Raiffeisen Bank közgazdászai úgy vélik, a felminősítések sorozata nem ér véget a Moody’s lépésével. Azt követően, hogy Magyarország visszakerül a befektetésre ajánlott kategória legalsó lépcsőfokára, nagyon jó esélyt látnak arra, hogy jövőre egy-két hitelminősítő intézet még feljebb emeli az adósságbesorolásunkat. A hazai makrogazdasági helyzet és a kilátások indokolttá teszik a további felminősítéseket, miután a gazdasági növekedés a következő években magasabb fokozatra kapcsol, az államháztartási hiány továbbra is viszonylag alacsony maradhat, az államadósság GDP-arányos mutatója pedig töretlenül mérséklődik, miközben az adósság megújításának a kockázatai csökkennek. „Noha távolabb kitekintve már kevésbé vagyunk optimisták, úgy gondoljuk, hogy a hitelminősítő intézetek a korábban indokolatlanul sötét makrogazdasági értékeléseiket fokozatosan a valósághoz igazítják, ennek az eredménye pedig a további felminősítések sorozata” – emelik ki a Raiffeisen szakértői.
A legtöbb elemző úgy gondolja, hogy a hitelminősítők le vannak maradva a piac mögött, sokak szerint már tavaly fel kellett volna minősíteniük a cégeknek. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az S&P lépése után a Világgazdaságnak azt mondta: a piac már évekkel ezelőtt visszaemelte az országot a befektetésre ajánlott kategóriába. Szerinte a hitelminősítések világában a befektetésre ajánlott kategóriába kerülés a legnehezebb akadály, Magyarország ezt sikerrel vette. Kiemelte: „Nem gondolom, hogy a jövőre nézve nem lennének pozitívak a kilátásaink: a piac magasabb kategóriára árazza Magyarországot.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.