BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősebb lett a GDP: szép számokat közölt a KSH

A bruttó hazai termék volumene Magyarországon 2016 III. negyedévében 2,2 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. A növekedéshez elsősorban a piaci alapú szolgáltatások és a mezőgazdaság járultak hozzá - jelenti a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző év azonos negyedévéhez mérten 1,6, az előző negyedévhez viszonyítva 0,3 százalékkal nőtt. A kiegyensúlyozás előtt a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján a GDP volumene az előző év azonos időszakához képest 2,0 százalékkal bővült - jelenti a KSH.

2016 III. negyedévében az előző év azonos időszakához képest a GDP volumene 2,2 százalékkal nőtt. Az első becslésben közölt III. negyedévi adathoz viszonyítva a második becslés adata 0,2 százalékponttal magasabb. A korábban közölt volumenindex revízióját elsősorban a kedvezőbb mezőgazdasági teljesítmény magyarázza - írják.

Az ipar hozzáadott értéke 0,8, ezen belül a feldolgozóiparé 0,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. A feldolgozóiparon belül a nagyobb súlyú ágazatok közül a számítógép, elektronikai és optikai termék gyártás növekedése volt a legjelentősebb. Az építőipar teljesítménye továbbra is csökken, a III. negyedévben 12 százalékkal. Az ágazaton belül a leginkább az egyéb építmények építése esett vissza.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 2,6 százalékkal nőtt. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 5,1 százalékkal emelkedett, ezen belül a kereskedelem, gépjárműjavítás bővült nagymértékben - jelenti a KSH.

A szállítás, raktározás ág teljesítménye 3,0 százalékkal növekedett. Az információtechnológiai szolgáltatások bővülése következtében az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke 1,8 százalékkal nagyobb lett.

A háztartások tényleges fogyasztása 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 4,5 százalékkal bővült.

Volumennövekedés a kiadási csoportban

A nagy súlyú kiadási csoportok közül a közlekedés, a szabadidő-kultúra, valamint a lakberendezés, lakásfelszerelés esetében a volumen az átlagot meghaladóan emelkedett. A magyarok külföldi fogyasztása erőteljesebben növekedett, mint a külföldiek magyarországi fogyasztása. A háztartások Magyarország területén realizálódó (hazai) fogyasztási kiadása 4,1 százalékkal nőtt.

Míg a gép- és berendezésberuházások volumene emelkedett, az építési beruházásoké jelentős mértékben csökkent. A nagyobb súlyú ágazatok közül a szállítás, raktározás, valamint a közigazgatás, védelem beruházási teljesítménye csökkent, a feldolgozóiparé, az ingatlanügyleteké, a kereskedelem, gépjárműjavításé, a mezőgazdaságé, az energiaiparé, illetve az információ, kommunikációé nőtt.

Az export 4,6, az import 5,3 százalékkal emelkedett. Az áruforgalomban a kivitel 4,9, a behozatal 5,6 százalékkal bővült. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások exportja 3,4, importja 3,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

2016 III. negyedévében az előző negyedévhez képest a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye 0,3 százalékkal nőtt - jelenti a KSH.

KSH: 2,1 százalékkal csökkent az ipari termelés októberben

Októberben az ipari termelés 2,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a munkanaphatástól megtisztított adat megegyezik a kiigazítatlan indexszel - közölte első becslése alapján kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Szeptemberben 3,7 százalékos volt az ipari kibocsátás éves csökkenése és a második félévben egyedül augusztusban volt növekedés.

Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 2,0 százalékkal nőtt októberben. A termelés volumene az első tíz hónapban 1,1 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában.

Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 2,0 százalékkal nőtt októberben. A termelés volumene az első tíz hónapban 1,1 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában. NGM: Gyorsabb volt a növekedés a harmadik negyedévben "Várakozásaink szerint a novemberi hatéves bérmegállapodás már 2017-ben érdemben segítheti a növekedést" - írja az NGM közleményében a friss GDP-adatokra reagálva.

Az NGM azt írja: "2017-től a gazdaság érdemi gyorsulására számítunk. Az otthonteremtési program felfutása,a novemberi hatéves bérmegállapodásban rögzített munkáltatói adócsökkentés és béremelések, valamint az uniós források felhasználásának erősödése jelentősen támogatja majd a növekedést." -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.