BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentős leépítésekre készülnek Olaszországban

Látványosan jól fogadták a befektetők az UniCredit stratégiai tervét, amellyel 2019-re mindent rendbe hoznának.

Meggyőzte a piacot az UniCredit stratégiai terve: a 13 milliárd eurós tőkeemelés mellett a profittermelő képesség erőteljes növelését is meghirdető csomag hírére több mint 9 százalékkal ugrott meg a milánói tőzsdén a legnagyobb olasz bank árfolyama, zárás előtt pedig 14,5 százalék fölött járt.

Pedig a Jean-Pierre Mustier vezérigazgató által ismertetett, Londonban részletesen felvázolt stratégiai terv alig tartalmaz bevételnövekedést – 2019-ig évi 0,6 százalékkal erősítenének –, és nem akarnak akvizíciókat sem. A Magyarországon is jelenlevő bank problémáinak egy részét éppen az okozta – túl a válságon és az olasz bankrendszer általános nehézségein –, hogy az előző vezetés az elmúlt évtizedben mintegy 60 milliárd euró értékben hajtott végre felvásárlásokat. Most részben az értékesebb vagyonelemek eladásával segít magán a csoport. A Pioneer alapkezelő, a lengyel Pekao-részesedés vagy korábban a Fineco online bank egy részének értékesítéséből összesen mintegy 8 milliárd eurót szedhetnek be, ezt fejeli meg a 2017 első negyedévére ütemezett 13 milliárd eurós részvénykibocsátás. A kibocsátást teljes mértékben garantálja egy nemzetközi banki konzorcium, amelyben a Morgan Stanley, a UBS, a BofA Merrill Lynch és a JP Morgan mellett az olasz Mediobanca is részt vesz.

A befolyó összeggel nem csak a most 10,82 százalékos tőkemegfelelési mutatón akarnak javítani (2019 végére 12,5 százalék a cél), jut belőle a nem teljesítő hitelek leépítésének költségeire is. A következő három évben az UniCredit 17,7 milliárd eurónyi rossz hitelt készül értékpapírosítani és eladni a Fortress Investment és a Pimco közreműködésével. Emiatt a most folyó negyedévben 8,1 milliárd euró egyszeri veszteséget számolnak majd el, ehhez jön még 1,7 milliárdnyi átalakítási költség, vagyis 12,2 milliárd mínusz terheli meg ezt az időszakot.

A tavalyi 1,5 milliárd euró után 2019-ben 4,7 milliárd euró adózott eredményt akarnak elérni, a tőkearányos megtérülés pedig 9 százalék fölött kell hogy legyen, miközben a nettó kamatbevétel alacsonyabb lesz, vagyis a növekedésben a díj- és jutalékbevételekre támaszkodnak. Főszerep jut emellett a költségek lefaragásának, amitől évi 1,7 milliárdos megtakarítást várnak: ennek részeként 2015 és 2019 között összesen 14 ezer fővel csökkentik a létszámot, ez 6500-zal több a korábban tervezettnél, így három év múlva már csak 87 ezren dolgoznak majd a banknál.

A most bejelentett többletleépítést a nyugat-európai érdekeltségeknél akarják végrehajtani, azon belül elsősorban Olaszországban, ahol 883 fiókot zárnak be és 3900 főt küldenek el. Lesznek elbocsátások Németországban és Ausztriában is (utóbbiban 20 fiókot is bezárnak), de a német érdekeltség, a korábbi Hypovereinsbank stratégiai fontosságú marad. A kelet-és közép-európai érdekeltségektől stabil teljesítményt várnak – a prezentáció szerint a térségen belül a stabil makrokörnyezetet nyújtó országokra fókuszálnak –, az organikus növekedést itt az innováció és a digitalizáció segítheti.

Egy szűk esztendő

Az UniCredit-részvényesek idén eddig a papírjaik 50 százalékos leértékelődését nézhették végig – a bank piaci értéke most 15 milliárd euró körül van –, és osztalékra se számíthatnak, a következő évekre azonban 20-50 százalékos kifizetési arány szerepel a tervben. A bank élére idén júliusban érkező Mustier jó példával jár elöl a takarékoskodásban: 40 százalékkal évi 1,2 millió euróra csökkenti a saját fizetését, és 2019-ig nem kap majd éves bónuszt sem.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.