Elismerten a világ egyik legjobb oktatási rendszerére támaszkodva is nehezen találja meg a kiutat a gazdasági válságból Finnország. Vezérhajójának, a Nokiának az átalakulása és az információs-technológiai szektorának kibontakozó válsága, valamint a fa- és papíripar visszaesése miatt került bajba, azzal együtt, hogy a fejlett országokra kiterjedő pénzügyi krízis kezelése során a fiskális szigor német iskolájának a hívéül szegődött.
A Nemzetközi Valutaalappal folytatott, negyedik cikkely szerinti konzultációkról szerdán kiadott igazgatósági közlemény arra utal, hogy a helsinki kormány, a vállalatok és az érdekvédelmi szervezetek által kidolgozott versenyképességi csomag egyelőre ígéretes megállapodásokat és célokat takar, de még sokat lehetne tenni a termékpiacok deregulációjáért, az állami cégek privatizálásáért és a drámai mértékben leromlott termelékenység javításáért, valamint a korábbi finn sikerek mozgatórugójának számító kutatás-fejlesztés újbóli felfuttatásáért. S az IMF igazgatói közül többen úgy látják, a fiskális politikának lenne is mozgástere.
A versenyképességi paktumnak különösen azokat az elemeit üdvözlik az IMF igazgatói, amelyek a munkanélküli-segélyre jogosultság idejét rövidítik és a munkaerőköltségek csökkentését tartalmazzák. A kiskereskedelemben és az állami tulajdonnal jellemezhető hálózatos ágazatokban azonban még bőven van terük a reformoknak, a deregulációnak. Az egészségügyi ellátás és a szociális támogatások átgondolása során pedig érdemes szűkíteni a transzferek rosszul meghatározott körét, és elhagyni egyes adókedvezményeket. Rövid távon ez persze pénzbe kerül, s ronthatja a fiskális egyensúlyt, de hosszabb távon megtérül. Sürgeti az IMF a termelő állami beruházások serkentését, valamint a kutatás-fejlesztés támogatását.
Finnország, amely az élenjáró technológiák alkalmazásának köszönhette felemelkedését, egyre kevesebbet költ kutatás-fejlesztésre, e tekintetben 2009 óta fokozatosan, ám érdemben elmaradt az észak-európai fejlett gazdaságok teljesítményétől, s egyre távolodik még az OECD-átlagtól is. Részben ennek lehet következménye, hogy míg a termelékenység 2000 és 2007 között évente 2,5 százalékkal növekedett, 2008 óta hanyatlik. Az IMF szerint ilyen körülmények között megkerülhetetlenek az átfogó szerkezeti reformok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.