BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Élénkülhet az eurózóna

Tovább tart az optimizmus az euróövezetben, és úgy fest, tartósan javulnak a kilátások – többek között ez derül ki a Markit Economics londoni gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexeinek (BMI) januári előzetes adataiból.

A feldolgozóipar és a szolgáltató szektor adataiból képzett, összetett BMI 54,3 pontra csökkent az eurózónában az idei év első hónapjában. Elemzők 54,5 pontra számítottak a decemberi 54,4 pont után, a januári előzetes érték azonban így is a második legmagasabb 2015 decembere óta, és az utóbbi öt és fél év egyik legjobb adata.

Az euróövezet gazdasága erősen kezdte a 2017-es évet. A beszerzésimenedzser-indexek januári előzetes adataiból arra lehet következtetni, hogy a hazai össztermék negyedéves összehasonlításban 0,4 százalékkal növekedhet a feldolgozóipar és a szolgáltatási szektor bővülésének köszönhetően – kommentálta a keddi jelentést Chris Williamson.

A Markit vezető közgazdásza szerint a legbátorítóbb fejlemény a foglalkoztatottság erős bővülése. Igaz, miközben a költségek jelentősen emelkedtek a magasabb nyersanyagárak és a gyenge euró miatt, az eladási árak ezt csak mérsékelten követték, így a profit az utóbbi öt évben nagymértékben csökkent.

Az euróövezetben domináns szerepet játszó szolgáltatási szektor beszerzésimenedzser-indexe 53,6 pontra – háromhavi mélypontra – csökkent a decemberi 53,7 pontról. Elemzők 53,9 pontra számítottak. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index értéke viszont 55,1 pontra – 69 havi csúcsra – emelkedett a decemberi 54,9 pontról, szemben az 54,8 pontos várakozásokkal. Különösen erős ütemben növekedett az export – részben az euróárfolyam gyengüléséhez köthető – bővülésének köszönhetően.

Németországban, a legnagyobb euróövezeti gazdaságban lassult a növekedés januárban. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index ugyan 56,5 pontra nőtt a decemberi 55,6 pontról, de a szolgáltatási szektorban 53,2 pontra esett az előző havi 54,3 pontról, így a kompozit BMI 54,7 pontra süllyedt a decemberi 55,2 pontról. A második legnagyobb gazdaság, Franciaország viszont a vártnál sokkal jobban teljesített. Az összetett BMI értéke 0,4 ponttal 53,8 pontra emelkedett, míg elemzők csökkenésre, 53,3 pontra számítottak.

Ezek a mutatók nagyjából alátámasztják azt a várakozást, hogy a szolgáltatói és a piaci hangulat javuló kilátást mutat, és úgy fest, hogy ez tartós is lesz – értékelt Pál­ffy Gergely, a Raiffeisen Bank pénzügyi elemzője a Világgazdaságnak. Az elemző szerint az, hogy a német feldolgozóipar indexe növekedett, „csak egy BMI-mutató a többiek sorában, minimálisan javítja a magyarországi megítélést”. „Persze, ha javul a német ipar, akkor a magyar feldolgozói ág kilátásai is javulnak, de csak áttételesen” – jegyezte meg Pálffy Gergely.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.