BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matolcsy Györgyék kerülnek a középpontba

A Magyar Nemzeti Bank kamatdöntésére és az Egyesült Államok GDP-jének alakulására figyel a piac a héten.

Az előző kamatdöntésen a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a várakozásoknak megfelelően az alapkamat változatlanul tartása mellett 900 milliárd forintról 750 milliárdra csökkentette a 3 hónapos jegybanki betét állományát, ezzel további 150 milliárd forintnyi többletlikviditást szorított ki.

Ezenfelül a jegybanki közlemény utalt arra, hogy amennyiben az inflációs cél indokolja, akkor kész a monetáris kondíciók további lazítására. A múlt héten az MNB egy hónapos futamidejű devizacsere-tendert (FX-swap) is tartott 250 milliárd forint összegben, amely további 50 milliárd forint értékben növelte a forintlikviditást.

A fentieknek köszönhetően a rövid hozamok történelmi mélypontra estek az elmúlt hetekben – mondta Módos Dániel, az OTP Bank közgazdásza. A 3 hónapos diszkontkincstárjegy hozama december 23-a óta csupán 6 bázispont, míg a 3 hónapos Bubor 29 bázispontra csökkent. A bankrendszer a többletlikviditást főként egynapos betétben tartja, annak állománya 2016. év vége óta közel a duplájára, 770 milliárd forintra nőtt január 19-re.

A csökkenő rövid hozamok és az óriásira duzzadt egynapos állomány ellenére a forint az év végi 310-ről 307 alá erősödött az euróval szemben, ahonnan csak az FX-swap tender tudta kimozdítani.

A keddi kamatdöntő ülésen az OTP Bank nem számít érdemi lépésre a jegybanktól. Az üléstől függetlenül mindenesetre kommunikációval vagy nem konvencionális eszközökkel a 3 hónapos betéti aukción a vártnál kisebb mennyiség befogadásával igyekezhet gyengíteni a forintot – emelte ki Módos. Amennyiben ez nem történne meg, akkor a forint tovább erősödne a vezető devizákkal szemben, mivel a fundamentumok (gyorsuló növekedés, magas folyófizetési mérleg többlete) az erősebb forint irányába hatnak.

Az USA-ból is érkezhetnek érdekes hírek. Az Egyesült Államokból a harmadik negyedéves GDP-t a második revízió alkalmával az előzetes, évesített 2,9 százalékos növekedésről 3,5-re módosították. A negyedik negyedévben beérkező havi frekvenciájú indikátorok alapján a várakozások szerint 2,1 százalék körül nőhetett az USA gazdasága, azonban az atlantai Fed GDP-trackere alapján akár 2,8 százalékos növekedés is elképzelhető.

Decemberben a kiskereskedelem és az ipari termelés is várakozásokon felül alakult, ahogy a munkaerőpiaci adatok is.

A GDP-adat azért lesz fontos, mert az infláció és a kamatpálya szempontjából nem mindegy, hogy milyen körülmények között valósul meg Donald Trump fiskális programja, amelyről a kampány óta nem derültek ki további konkrétumok. Amennyiben a fiskális lazítás egy relatíve gyors növekedés, kevés munkaerő-tartalék, emelkedő bérnyomás és növekvő infláció mellett valósul meg, akkor az infláció a vártnál érdemben gyorsabban emelkedhet, míg a reálgazdasági hatás elmaradhat a várakozásoktól – véli Módos.

A piaci konszenzus most az, hogy amíg csak kismértékben van 2 százalék felett az infláció, és Trump programjáról nem derülnek ki konkrétumok, addig a Fed nem fog kamatot emelni. Emiatt a piaci várakozások alapján az idei első kamatemelés júniusban lehet, aminek jelenleg 75 százalék az esélye. Mindezek alapján ha a mostani adat a várakozásokat meghaladóan alakul, akkor erősödhet a dollár.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.