A 2014–2020-as uniós ciklus magyarországi projektjeihez kapcsolódóan közel 600 millió euró, azaz mintegy 185 milliárd forint értékben küldött ki Brüsszelbe fejlesztési számlákat a kormány tavaly decemberben – értesült a Világgazdaság. A Miniszterelnökségi Sajtóiroda közlése szerint – a jogszabályban rögzített 10 százalékos visszatartás mellett – az összeg jelentős részét még az óév végén kifizette hazánknak az Európai Bizottság. Ez azért fontos előrelépés, mert tavaly az év első felében az EU-s finanszírozású hazai beruházások többsége olyan korai fázisban volt, hogy teljesítésalapú számlákat még egyáltalán nem tudott hozni, azok hiányában pedig a központi költségvetés terhére fizette ki a győztes pályázókat a kormány.
A Miniszterelnökség tájékoztatásából kiderült, a társadalmi együttműködést és az esélyegyenlőséget támogató emberierőforrás-fejlesztés programjával (EFOP) kell március végéig a legnagyobbat hajrázni, hiszen eddig csak a 68 százalékát hirdették meg a 884,9 milliárd forintos keretnek. A versenyképes Közép-Magyarország (Vekop) az uniós átlagfejlettség 90 százalékát meghaladó központi régió, azaz a főváros és környéke pénzcsapja, itt a források 78 százaléka már elérhető, ebben a kalapban 269,3 milliárd forint van. A legjelentősebb mind közül a gazdaságfejlesztés és innováció (Ginop), a már megjelent pályázatok aránya itt 83 százalék, a teljes keret pedig 2718,5 milliárd forintra van tervezve. Ugyanez a mutató vonatkozik a vidéki régiók felzárkózását célzó terület- és településfejlesztésre, 86 százalékon áll a környezeti és energiahatékonyság, 88-on a vidékfejlesztés, már 100 százalékon a közlekedésfejlesztés. A közigazgatás és közszolgáltatás úgy kúszhatott fel 105 százalékig, hogy a kormány állami forrásból egészítette ki az uniós költségkeretet.
Megerősítette a kancellária, hogy a feszes tempót a 2007–2013-as időszak kezdeti szervezetlensége indokolja, a 2014–2020-as ciklusban nem szeretnének hasonló hibákat elkövetni. A Miniszterelnökség hangsúlyozta: a következő években a gazdaság fejlesztéséhez nélkülözhetetlen a pályázati rendszer kiszámítható és megbízható működése.
Büntetés jöhet a 4-es metró miatt
Mintegy 167 milliárd forintos károkozást tárt fel a 4-es metró beruházása során jelentésében az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), az Európai Bizottság pedig 76,6 milliárd forintos büntetés megfizetésére kötelezheti Magyarországot – közölte tegnap Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára. A beruházást Magyarország 13 éves európai uniós története legnagyobb fejlesztésének és legnagyobb korrupciós ügyének nevezte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.