Az 1,1986-os árfolyammal a brit fizetőeszköz először került 1,20 alá az október 7-i "flash crash", azaz egy jórészt technikai okokból bekövetkezett zuhanás óta. Később Londonban magához tért a font árfolyama, ám a piaci szereplők és az elemzők egyaránt arra számítanak, hogy a következő heteket minimum a volatilitás jellemzi majd.
A brit kormányfő ma a külügyminisztérium égisze alá tartozó Foreign and Commonwealth Office-nak otthont adó Lancaster House-ban tárja fel, hogy milyen elvek mentén akarja megkezdeni március végén az uniós kilépésről szóló tárgyalásokat. A befektetők attól tartanak, hogy May inkább lemond az egységes uniós piachoz való hozzáférésről, de nem enged az EU-országokból érkezők bevándorlásának korlátozásából.
Ez nem újdonság, hiszen a miniszterelnök már ősszel erről beszélt, ám azóta akkora nyomás nehezedett rá mind az EU részéről, mind belföldi üzleti körökből, hogy sokan úgy vélték, a brit kormány enged majd merevségéből, nem lesz "hard Brexit". A változás azonban várhatóan csak annyi lesz – derül ki a miniszterelnökségről érkező információkra hivatkozó vasárnapi lapokból –, hogy most már a „clean Brexit” lehet a varázsszó. A tiszta Brexiten pedig azt kell érteni, hogy az Egyesült Királyság elhagyja az egységes piacot és a vámuniót, kivonja magát az Európai Bíróság joghatósága alól, ennek fejében minden területen és minden képzettség esetében korlátok közé akarják szorítani a bevándorlást – írta a brit kormányfő mellett dolgozó szakértőkre hivatkozva a Politico.
Állítólag már a Cityben se szorgalmazzák, hogy a pénzügyi szektor továbbra is úgy értékesíthesse szolgáltatásait az egységes piacon, ahogy ezt most még megteheti, pedig a múlt héten még a kijelölt uniós főtárgyaló, Michel Barnier is azt jelezte, hogy szó lehet valamiféle speciális viszonyról, elkerülendő a pénzügyi instabilitást.
A gazdasági élet szereplői mindenesetre az utolsó pillanatig igyekeznek nyomást gyakorolni: a brit gyáriparosok szövetségének (CBI) az igazgatója, Carolyn Fairbairn egy "rendezetlen földet érés" veszélyeire figyelmeztetett tegnap a The Guardiannek adott interjúban, mondván, a brit gazdaságot súlyosan érintené, ha előzetes tervezés és felkészülés híján egy új szabadkereskedelmi megállapodás nélkül hagyná el az ország az EU-t, és onnantól kezdve csak a Kereskedelmi Világszövetség (WTO) előírásai szerint kereskedhetne.
A kormány viszont Donald Trumptól kapott segítséget: a megválasztott amerikai elnök a The Timesnak adott interjúban közölte, keményen dolgozik majd azon, hogy gyorsan megszülessen egy kereskedelmi megállapodás az Egyesült Királysággal. Boris Johnson, a népszavazás előtt a kilépés mellett kampányoló brit külügyminiszter lelkesen üdvözölte ezt a szándékot, Theresa Ma szóvivője ugyanakkor a BBC szerint arra is figyelmeztetett, hogy a kilépés előtt semmiféle formális tárgyalást nem kezdhetnek meg erről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.