BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Történelmi szakítás és példátlan tiltakozás

Az Egyesült Államok jelenét sötét színekkel ecsetelő beiktatási beszédével Donald Trump elnök látványosan szakított a hagyományokkal. Értésre adta, az amerikai érdek az első, amihez kül- és belpolitikai fordulatra lesz szükség.

Az Egyesült Államok negyven éve legnépszerűtlenebb elnöke merőben szokatlan beiktatási beszéde után azonnal megtette a kampányában beígért lépést, rendeletben indította meg az elődje által megvalósított betegbiztosítási reform felszámolása felé vezető folyamatot.

Felszólította a szövetségi hivatalokat, hogy gyengítsék a rendszert, például ne büntessék meg azokat, akik nem kötnek biztosítást. Ez egyelőre jelképes döntés: jelzi a szándékot, de nem szünteti meg egy tollvonással a megfizethető egészségbiztosítás intézményét, amely Barack Obamához fűződik, s elnökségének legnagyobb vívmánya.

A pénteki beiktatás és szimbolikus rendelkezés másnapján a Központi Hírszerző Hivatalba (CIA) látogatott el Donald Trump, az utóbbi időben az orosz kapcsolatairól kiszivárgott, bizonyíthatatlan információk miatt lényegében az egész hírszerzési közösséget nácinak nevezte az új elnök. A CIA központjában azonban azt állította, soha nem volt vitája az ügynökséggel, ezt az egészet az újságírók találták ki, akik „tisztességtelen” emberek.

A CNN azonnal cáfolta ezt, hiszen egyáltalán nem a média találta ki a feszültséget. Sőt a hírtelevízió nemzetbiztonsági tudósítójának a rendezvény számos részvevője küldött e-mailt és rövid telefonos üzenetet, visszatetszőnek minősítve, hogy Trump azon ügynökök emlékfala előtt vádaskodott, akik életüket adták a hazájukért. Róluk viszont az elnök megfeledkezett.

Ezzel egy időben, szombat délután csak Washingtonban több százezer ember tiltakozott Trump kikristályosodó politikája ellen, valamint a kampányban elhangzott, a nőket és a kisebbségeket sértő megjegyzései miatt. A megmozdulásokon, amelyek az egész Egyesült Államokra kiterjedtek, összesen több mint egymillió ember vett részt.

A vártnál nagyobb tiltakozás reakciónak tekinthető a pénteki beiktatási beszédre, amely a hagyományokkal ellentétben alig utalt az egység megteremtésének szándékára, a megosztottság enyhítésének a szükségességére. Csak híveihez szólt Trump, s az amerikai érdekeket mindenek elé helyező, Amerika nagyságát visszaállítani ígérő, a jelent sötét képekkel bemutató beszéd az ünnepségen felvonuló volt elnököket és vezető politikusokat és általában a politikai elitet is nyerészkedő, tehetetlen társaságnak festette le.

A zsugorodó középosztály félelmeit táplálta egyrészről, és próbálta enyhíteni másrészről a határvédelem megerősítésére, a munkahelyek visszahozatalára, a nemzetközi elkötelezettségek háttérbe szorítására utaló látomásával, és az országot elárasztó „vérfürdő”, a bűnözés és a kábítószer-fogyasztás drasztikus megállításával.

A vezető lapok, amelyek nacionalistának, populistának, elszigetelődőnek és protekcionistának minősítették a beszédet, szokatlan módon tényvizsgálatnak is alávetették. A The New York Times rámutat, hogy a bűnözési statisztikák sokkal jobbak, mint a múlt évtizedekben, s igaz, hogy 1987 óta ötmillió állás szűnt meg a feldolgozóiparban, de az ágazat 86 százalékkal bővült, és a megszűnt állásokért nem annyira a globalizáció, mint az automatizáció a felelős.

A segélyben részesülők száma, akiknek most munkába állítását ígérte Trump, 1996 és 2016 között hetven százalékkal 1,2 millióra esett, s a 2009-es 10 százalékról mára 4,7 százalékra mérséklődött a munkanélküliségi ráta. Az amerikai hadsereg továbbra is a világ legmodernebb katonai ereje. Trump szavai után az udvarias üdvözlések mellett a NATO és a hagyományos európai pártok köreiből aggódó nyilatkozatok sora látott napvilágot.

Theresa May találkozik az elnökkel

Nagyon jó kereskedelmi megállapodásra számít az Európai Unióval az uniós tagság megszűnése után is Theresa May. A brit miniszterelnök a BBC-ben vasárnap hangsúlyozta, olyan megállapodásra törekszik, amely a lehetséges legnagyobb mértékű hozzáférést biztosítja a brit áru- és szolgáltatásexportőr cégeknek az unió egységes belső piacához, és lehetővé teszi azt is, hogy a brit vállalatok közvetlenül tevékenykedhessenek ezen a piacon. A szabadkereskedelmi megállapodás lehetséges alternatíváira vonatkozó kérdésre May annyit mondott, hogy a brit kormány valóban tanulmányoz alternatív lehetőségeket, azzal a céllal, hogy a brit gazdaság megőrizhesse versenyképességét. A kormányfő megerősítette azokat a sajtóértesüléseket, hogy az Egyesült Államokba utazik, és pénteken találkozik az amerikai elnökkel a Fehér Házban. Donald Trump beiktatási beszédéről, amelynek visszatérő eleme volt az Amerika mindenekelőtt jelszó, a brit kormányfő azt mondta: a világ bármely kormánya, így a brit kormány is arra törekszik, hogy politikájában saját országának érdekeit helyezze előtérbe. (VG)


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.