Az ütemtervnek megfelelően halad a 2014–2020-as fejlesztési ciklus során kutatás-fejlesztésre és innovációra rendelkezésre álló 1200 milliárd forintnyi forrás felhasználását célzó pályázatok megjelentetése és elbírálása. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által összefogott területen az évtized végéig 700 milliárd forint az uniós, 500 milliárd pedig a hazai, állami forrás.
A kormány által elfogadott 2017-es programstratégia értelmében idén 30 milliárd forintos keretösszeggel érhető el az önálló vállalati innovációs programok megvalósítását célzó vissza nem térítendő támogatás. Ezzel párhuzamosan jut 10 milliárd forint a magyar cégek exportorientációjú kutatás-fejlesztésére is.
Ugyancsak 10 milliárdot különítettek el a kimagasló oktatási, kutatási tevékenységet ösztönző Nemzeti kiválósági programokra, a versenyképességi és kiválósági együttműködésekre pedig 17 milliárd forintot, utóbbi alapvetően a vállalati és az egyetemi–akadémiai együttműködésben végzett alkalmazott kutatásokra összpontosít. Mindemellett az alapkutatási célú kutatási témapályázatok keretösszege 14 százalékkal, 8 milliárd forintra bővült.
Az állami forrás évenként kezelt keret, az EU-s pedig hét- plusz kétéves tervezési ciklusban értelmezhető. A Pálinkás József vezette NKFIH azt az álláspontot képviseli, hogy minél előbb oda kell ítélni az uniós támogatást, hogy legyen idő a tervek megvalósítására, szükség esetén változtatására. Az elnök szerint ekkora pályázati dömpingben lesz olyan program, amely nem a terveknek megfelelően alakul, olyan is akadhat, amelyet le kell állítani.
A tavalyi év során 83 milliárd forint jutott az NKFI Alaphoz pályázó kutatóhelyeknek és vállalkozásoknak. Ez a szám 2015-ben csak 53, 2014-ben pedig 35 milliárd volt. A vállalati kutatás-fejlesztés terén hazánk az egészségipar és a gyógyszeripar mellett az autóiparban, a gépgyártásban és az agrárinnovációban büszkélkedhet a legjelentősebb eredményekkel. Ezek mellett az egyetemi kutatóintézeti felfedező kutatásokban az idegtudományok terén Magyarország vezető, ebből a neurodegeneratív betegségek – mint az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór – kezelése is profitálhat.
Gondot jelent viszont a kutatók külföldre távozása. Az elnök szerint a szakemberek itthon tartása három tényezőn múlik: az anyagi megbecsülésen, a megfelelő infrastruktúrán, illetve a stabil intézményrendszeren. A szükséges műszerek nélkül nehezen lehetne például biotechnológiai kutatásokat végezni, de a kiszámítható munkakörülmények és pályázati feltételrendszer, valamint a perspektíva legalább ilyen fontos: a kutatók legyenek tisztában azzal, hogy ha itthon jól teljesítenek, a világ felfigyel rájuk.
Régiós versenytársaink közül innovációs képesség terén Ausztrián kívül Szlovénia és Csehország is előttünk jár, ugyanakkor a lengyeleknél, a szlovákoknál, a románoknál és a bolgároknál jobbak a mutatóink. Az NKFIH úgy látja, az utóbbi években erősödött a visegrádi négyek együttműködése: ha közösen lépünk fel a nemzetközi partnereknél, már nem egy tízmillió lakosú piacról, hanem egy több mint hatvanmilliós fejlesztési térségről beszélünk. Ez például a távol-keleti országok nagy befektetőinek is vonzóbb lehetőség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.