Idén sem kell devizakötvényeket kibocsátani – írják a jegybank honlapján megjelent cikkükben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértői. Alig több, mint egy hónappal azután jutottak erre a megállapításra, hogy az adósság kezeléséért felelős Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) közzétette: egymilliárd eurónyi devizakötvény kibocsátását tervezik ebben az évben a finanszírozási terv szerint. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is megerősítette, de a piaci lehetőségektől függően ennél több vagy kevesebb papírt is kibocsáthatnak.
Az MNB anyaga szerint az elmúlt öt évben az államadósságon belül a devizaarány a 2011. év végi 52 százalékról 2016-ban 25 százalékra csökkent, a lakossági állampapírok iránti jelentős keresletnek és a jegybank önfinanszírozási programjának köszönhetően (az utóbbi keretében állampapírok vásárlására késztetik a bankokat). Ezzel összhangban a külföldiek tulajdoni hányada is érdemben 67 százalékról 40 százalék alá csökkent. A külső sérülékenység javulásán keresztül ez nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország adósminősítése mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott kategóriába került, és hozzájárult a rekordalacsony állampapírpiaci hozamok eléréséhez – írták a jegybanki szakértők.
Az MNB szakértői szerint nemzetközi összevetésben azonban az elmúlt évek dinamikus csökkenése ellenére is magas hazánkban a költségvetés devizaadósságának aránya, ezért fontos annak további mérséklése. „Ezzel ellentétes lenne egy jelentős piaci devizakötvény-kibocsátás, amely növelné a sérülékenységet, miközben érdemi előnyökkel nem járna. Ennek alapján helyes az elmúlt években követett, forintfinanszírozásra épülő stratégia, amely csak akkor bocsátana ki jelentős devizakötvényt, ha a forintpapírok iránti kereslet változása ezt szükségessé tenné” – vélekednek.
Az MNB szerint a devizakibocsátás emelné az államadósságon belül a deviza részarányát, ami növeli a külső sérülékenységet, és kedvezőtlenül hat a hitelminősítők általi további felminősítési kilátásokra. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza lapunknak elmondta: az elmúlt években meg lehetett oldani a finanszírozást érdemi devizakötvény-kibocsátás nélkül, de eddig azt lehetett feltételezni, hogy a magyar állam megjelenik egy kisebb kibocsátással. „A külső sérülékenységet úgy is lehet csökkenteni, hogy kevesebb devizakötvényt bocsátunk ki, mint amennyi lejár” – hangsúlyozta Török, rámutatva, hogy idén jó feltételekkel lehetne megcsapolni a nemzetközi piacokat. Mi több, fontos értéke van a devizakötvények piacán lévő jelenlétnek. Az ÁKK is mindig a diverzifikációt hangsúlyozza: legyen erős a lakossági láb, ne függjünk annyira a külföldtől, de legyünk ott mindegyik nagy piacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.