BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem változtatott Magyarország minősítésén az S&P

Megerősítette változatlan stabil kilátással Magyarország "BBB mínusz/A-3" szintű, befektetési ajánlású államadós-besorolását pénteken a Standard & Poor's.

A nemzetközi hitelminősítő a Londonban bejelentett döntéshez fűzött elemzésében kiemelte, hogy a magyar gazdaságban az idén 3 százalék körüli, a 2018-2020-as időszakban átlagosan valamivel 2,5 százalék alatti éves növekedési ütemeket vár.

A cég szerint a magyar államadós-osztályzatokat alátámasztó tényezők közé tartozik a jelentős külső fizetési többlet és az immár hosszabb ideje jellemző visszafogott költségvetési politika. Az S&P a minősítés korlátozó tényezői közé sorolta a mérsékelt hosszú távú növekedési kilátásokat és a még mindig magas közadósság-rátát.

Tavaly mindhárom piacvezető nemzetközi hitelminősítő a befektetésre ajánlott sávba sorolta vissza Magyarországot, azonos "BBB mínusz/Baa3" hosszú távú osztályzattal.

A Fitch Ratings tavaly májusban, a Standard & Poor''s szeptemberben, a Moody''s Investors Service novemberben emelte vissza a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást.

Korábban lapunknak Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója azt mondta: „piaci szempontból annak volt a legnagyobb hatása, hogy tavaly kiemeltek a befektetésre nem ajánlott kategóriából”. A Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója szerint az már nem okoz érdemi piaci reakciókat, ha a befektetési sávon belül változik az osztályzat.

Az S&P a tavaly szeptemberi felminősítéskor jelezte: akkor javíthatja tovább a magyar adósbesorolást, ha a vártnál gyorsabban csökken a GDP-arányos államadósság, mérséklődnek a kamatkiadások, illetve a pénzügypolitika transzmissziója terén javulás látszik. A piac azonban saját útját járja, és magasabb szinteken árazza a hazai eszközöket. „Az ötéves magyar kötvényhozam alacsonyabb, mint a lengyel, miközben Lengyelország jelenleg két-három fokozattal magasabb besorolású nálunk” – mondta Forián-Szabó.

A Világgazdaság által korábban megkérdezett elemzők arra számítanak, hogy a Fitchtől, a Moody’stól és az S&P-től nem a tavaszi felülvizsgálatok során, hanem inkább az év második felében érkeznek kedvező hitelminősítői döntések, a pozitív kilátást addig több cégtől is megkaphatjuk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.