BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fogyasztás lesz a motor

A fogyasztás és a beruházások támogatják idén a GDP-növekedést az MNB friss előrejelzése szerint, ugyanakkor van néhány kockázat, ilyen a mezőgazdaság alakulása és a törékeny külpiaci konjunktúra

A dinamikus, várhatóan 8,5 százalékos idei béremelkedés a fogyasztás növekedését vonja maga után, ami a külső többlet csökkenését eredményezi – mondta el Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzési igazgatója az inflációs jelentés bemutatóján. Nagyon fontos fordulat várható a beruházások terén, és a fiskális keresleti hatás is támogatja a gazdaságot – emelte ki. A jegybank előrejelzése szerint idén 3,6, jövőre pedig 3,7 százalékkal nőhet a GDP. Kitekintettek 2019-re is, amikor 3,2 százalékra lassulhat a növekedés üteme.

A fogyasztás gyorsabban növekedhet a következő időszakban, mint a jövedelem, a fogyasztási ráta ugyanis historikus és nemzetközi összevetésben is alacsony. Balatoni szerint közel 5 százalékkal elmaradunk az egyensúlyinak becsült fogyasztási pályától, ami elsősorban a tartós termékeknél látható. Magas inflációtól azonban nem kell tartani, mert ez inkább importot von majd maga után, másrészt az utóbbi időben alacsonyabb volt a fogyasztásnövekedés inflációs hatása, mint korábban. Az inflációs várakozások pedig szintén alacsonyak.

A beruházási fordulatot az EU-forrásoktól várja az MNB. Pénzforgalmi szemléletben sikerülhet is hamar lehívni a 2014–2020-as forrásokat, de a reálgazdasági hatása ennek elnyújtottan jelentkezik – hívta fel a figyelmet Balatoni. A költségvetési impulzus mellett a kkv-szektor hitelezésének növekedése is segítheti a beruházások bővülését. Mivel nem építettek annyi új lakást, mint amennyi engedélyt kiadtak, ezért ez is támogatni fogja a növekedést. A beruházási ráta stabilan 20 százalék fölé emelkedik a következő időszakban.

A külpiaci növekedésünk azonban törékeny idén, de az exportpiaci részesedésünket az új autóipari beruházások emelik 2018-tól. A folyó fizetési mérleg többlete alacsonyabb lesz, jövőre megfeleződik a tavalyi 4,9 százalékos GDP-arányos szintről, majd innen újra növekedésnek indul.

A mezőgazdaság tavalyi nagyon magas bázisa azonban óvatosságra int. Ha idén átlagos év lesz, akkor a mezőgazdaság 0,5 százalékponttal rontja le a GDP-t – mondta Balatoni. A munkanaphatás is kedvezőtlen, néggyel kevesebb munkanap lesz, mint tavaly volt, ezért a nyers GDP-adat alacsonyabb lehet, mint az igazított. A nettó export idén nem fogja segíteni a GDP-növekedést. Balatoni hozzátette: most 1–6,2 százalékos költségvetési hiányt lát az MNB 2017-re, ezért még idén lazíthat a kormány.


Jövő év elején érik el a célt

Márciusban éri el a fogyasztói árindex a csúcsát, 3 százalékot, innen csökkenni fog hónapokig, a maginfláció azonban emelkedik majd. Úgy látják, hogy középtávon a 3 százalékos inflációs célt 2018 elején éri el a jegybank, laza monetáris politika mellett. Ebben az évben 2,6, jövőre

3 százalékos átlagos infláció várható.

3 százalékos átlagos infláció várható.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.