Megfigyelők szerint a tengerentúli aranyásók még nagyobb lendülettel vágnak neki romániai bányatervük végrehajtásának azok után, hogy létrejött a nagyvállalatok kártérítési igényét megkönnyítő szabadkereskedelmi megállapodás (CETA) Kanada és az Európai Unió között.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Fotó: MW[/caption]A térségben jelenleg a legnagyobb bányászati tevékenységet az Eldorado Gold társaság folytatja. A cég nemrég bejelentette, hogy idén húszmillió dollárt fordít az Erdélyi-érchegységben fekvő Felsőcsertésre tervezett színesfémbányájának kiépítésére, a 45 millió tonna érc és 80 tonna arany kinyeréséhez szükséges engedélyek beszerzésére. Becslések szerint az arany- és ezüstlelőhely értéke meghaladja a hárommilliárd dollárt. Az Eldorado Gold már két évvel ezelőtt nekilátott volna a kitermelésnek, ám zöldszervezetek keresete nyomán a hazai bíróság felfüggesztette az építkezési és környezetvédelmi engedélyének érvényességét.
Közben Európa egyik legnagyobb nyílt színi színesfémbányáját igyekszik létrehozni a Hunyad megyei, becslések szerint kétszáz tonna aranyat és 630 ezer tonna rezet tartalmazó Rovinán a szintén kanadai Euro Sun Mining. A vállalat kitermelési engedélyt kapott a színesfémekben ugyancsak gazdag stanizsai bányamezőre is. Hiába viszont a kanadai cégek lendülete, a végső döntés a román államtól függ.
E téren intő jel a verespataki bányaterv, amely azután került holtvágányra, hogy a bukaresti parlament 2014-ben elutasította a beruházást elősegítő törvénytervezetet. A kanadai Gabriel Resources Európa legnagyobb külszíni színesfémbányáját próbálta engedélyeztetni a Fehér megyei településen, ahol ciántechnológiával akart 300 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt kitermelni. A bányaterv elutasítása után a cég tetemes veszteséget könyvelt el (2015-ben például 300 millió dollárt), majd elküldte alkalmazottainak többségét. Mint kiszivárgott, a Gabriel négymilliárd dolláros kártérítési igényt támasztott a román állammal szemben. Szakértők attól tartanak, hogy Verespatak esete követendő példaként szolgál majd a többi kanadai társaság számára is romániai bányatervük meghiúsulása esetén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.