Előadásában három aspektusból közelítette meg a magyar adórendszert: hol tartunk most, mit gondolnak a cégvezetők valamint mit hozhat a jövő. Mint mondta, Magyarország az adórendszerének a hatékonyságát nézve nemzetközi összehasonlításban benne van a legjobb 50-ben – megelőzve például Belgiumot, ugyanakkor a főbb versenytársak megelőzik hazánkat.
Fontos, hogy az adórendszerünk versenyképes legyen – hangsúlyozta Kőmíves Krisztina, aki szerint a javadalmak újraelosztásánál oda kell figyelni, hogy a cégek versenyképességét ez ne nagyon fogja vissza. Az adókon túl az adórendszernek is megvan a maga költsége: ha túl bonyolult egy adórendszer, az a szürke gazdaság felé tereli a vállalatokat – tette hozzá.
Három területet vizsgáltak: mennyi az adóteher, mennyi idő alatt lehet megfelelni a különböző adózási kötelezettségeknek, illetve mennyi a fizetések száma. Kőmíves Krisztina elmondta, hogy 2015-16-hoz javult a magyar gazdaság helyezése a vonatkozó listán, ráadásul a pozitív adóváltozások ebben még nem szerepelnek, azokkal Magyarország tovább javíthat majd a helyezésén. A szakértő szerint az adóadminisztrációval kapcsolatban előremutató dolog az szja-bevallás adóhivatal általi elkészítése is.
Felmérésükben 188 vezérigazgató kérdeztek meg, akik alapvető fenyegetettségnek a szakemberhiányt emelték ki. Kőmíves Krisztina szerint erre az adórendszer úgy tud reagálni, hogy például a cégek által adott lakhatási támogatást a vállalatok leírhatják az adójukból.
Hiába csökkentik az adókat, ha bürokrácia továbbra is nagy. Szeretnénk, ha az adóterhek csökkentése mellett a bürokrácia is csökkenne – tolmácsolta a kutatásuk eredményeit a PwC menedzsere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.