A testület Süli Jánost kilenc igen szavazattal és három tartózkodással alkalmasnak találta a posztra.
Orbán Viktor miniszterelnök múlt hétfőn jelentette be a parlamentben, hogy tárca nélküli minisztert nevez ki a paksi atomerőmű-beruházás irányítására, illetve az azzal kapcsolatos térségfejlesztési feladatok koordinálására.
A jelölt Süli János, Paks polgármestere (Néppárt); a villamosmérnök végzettségű szakember 31 éven át, 2011 végéig a paksi atomerőműben dolgozott több pozícióban, egyebek mellett vezérigazgatóként, illetve vezérigazgató-helyettesként.
A paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszteri poszt létrehozásáról szóló kormányrendelet-módosítás múlt szerdán jelent meg a Magyar Közlönyben, a szabályozás csütörtökön lépett hatályba.
Süli János meghallgatásán elmondta: nyomon kísérte az első négy blokk építését is, most még bonyolultabb lesz a feladatok megoldása. Egyebek mellett kiemelte: a szerződés szerint a magyar beszállítás aránya 40 százalék lehet, ennek megszervezése komoly munka.
A kivitelezés csúcsidőszakában a fizikai dolgozók száma elérheti a 8000-8500-at a területen, a szakértői, irányítói létszám ezer körül lehet; elhelyezésüket, orvosi és egyéb ellátásukat meg kell oldani. Egyes szakemberek a munkájuktól függően nyolc-tíz évig is dolgozhatnak a beruházáson, esetükben például a gyerekek iskolai és egyéb ellátását is biztosítani kell a térségben - jelezte a tárca nélküli miniszterjelölt.
Kiemelte azt is, hogy a környező közlekedési hálózaton rendkívüli forgalmat kell majd lebonyolítani. A többi között a térség úthálózatával, illetve a vasút felújításával kapcsolatos kérdéseket is tisztázni kell a következő időszakban - jelezte Süli János.
A vitában Bencsik János, a gazdasági bizottság fideszes tagja úgy fogalmazott: ha egy emberben a szakértelem, a közösség iránti elkötelezettség és az emberi tartás megvan, akkor miniszteri posztra alkalmas, ezért támogatja a jelöltet. Az országgyűlési képviselő megköszönte, hogy a tárca nélküli miniszterjelölt meghallgatásán kitért arra, az atomenergia, illetve a megújuló energia előállítása és használata megfér egymás mellett.
Szakács László (MSZP) közölte: látják a jelöltben a szakértelmet, a tisztességet és az emberi tartást, azt nem látják, hogy ilyen minisztériumra szükség lenne, aminek "egy titkos Orbán-Putyin paktumot" kellene végrehajtania. A paktumról csak annyit tudnak, hogy "egy átkozottul drága" hitelből megépülő beruházásról szól, így a képviselők nincsenek abban a helyzetben, hogy dönthessenek - fogalmazott a szocialista képviselő.
Volner János (Jobbik) szintén hangsúlyozta, hogy a jelöltet alkalmasnak tartják. A beruházással kapcsolatos titkosítások, és az egyéb, a kormányzat által megválaszolatlan kérdések azok, amelyek miatt tartózkodnak a szavazásnál - jelentette ki.
Süli János a képviselők által feltett kérdésekre válaszolva egyebek mellett elmondta azt is, hogy Magyarországon a villamosenergia-import tartósan 30 százalék felett van, és az idei rendkívül hideg januári-februári napokban előfordult, hogy 54 százalékos volt az import aránya. Műszaki problémák esetén nehéz helyzetbe is kerülhetett volna az ország, korlátozásokat kellett volna bevezetni - közölte.
A szavazás előtt Bánki Erik (Fidesz), a gazdasági bizottság elnöke szintén hangsúlyozta: a jelölt szakmai és emberi felkészültségét nem lehet megkérdőjelezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.