A DIW Berlin (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung) gazdaságkutató intézet konjunktúrabarométere áprilisban a második negyedévre vonatkozóan 104 pontot mutatott. A mutató 100 pontos "semleges" értéke az átlagos 0,3 százalékos negyedéves GDP-növekedésnek felel meg.[caption id="" align="alignleft" width="600"] Kép: AFP[/caption]
A német gazdaság számos kockázati tényező ellenére is élénk növekedésben van - kommentálta az elemzés megállapításait Ferdinand Fichtner, a DIW konjunktúrakutatási vezetője hozzátéve: a vállalatok az elmúlt fél évben jelentős mértékben felduzzasztották megrendelés-állományukat. Az ipari termelés az év eleje óta az ágazatok széles körére kiterjedve nőtt, az üzleti hangulatindexek pedig kiemelkedően kedvező értékeket mutatnak. Mindez jórészt a növekvő exportnak köszönhető. A világgazdaság ismét lendületbe jött, amiből nem utolsó sorban a német termékek is szépen fognak tudni profitálni - mondta.
A növekedést a lakossági fogyasztáshoz közvetlenül kapcsolódó szolgáltatások is támogatják, amely egyre csak emelkedik, így a foglalkoztatás javul. Ez pozitív hatással van a bérek alakulására is, a lakossági fogyasztás továbbra is a gazdasági növekedés egyik hajtóerejének számít, veszít azonban valamelyest lendületéből, mivel reálértéken a béremelkedést felemészti az infláció - mutatott rá Simon Junker, a DIW konjunktúrakutatója.
Kevéssé kedvező a kép azonban a vállalati tőkeberuházások terén. Az ipar magas kapacitáskihasználtsággal termel ugyan, a vállalatok beruházási hajlandóságát azonban számos kockázati tényező, például az európai választási bizonytalanságok, a Brexit tárgyalási folyamat alakulása és a nehezen felmérhető amerikai gazdaságpolitika fogja vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.