Bizakodó hangulatban zárult a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi ülésszaka, s nemcsak a világgazdaság rövid távú kilátásait, hanem az új amerikai kormányzat törekvéseit illetően is, hiszen nem a vitát, hanem az együttműködési szándékot helyezték előtérbe a résztvevők.
Erre utalt, hogy az IMF kormányzótanácsát irányító, 24 tagország küldötteiből álló Nemzetközi Monetáris és Pénzügyi Bizottság közleményéből az utóbbi évek gyakorlatától eltérően kimaradt ugyan az utalás a protekcionizmus minden formája elleni fellépésre, de az amerikai, a brit, a német, az orosz és a kínai pénzügyminisztert is tagjai közé soroló testület elnöke, a mexikói Agustín Carstens ezt úgy értelmezte: senki sem akar több kereskedelmi elzárkózó intézkedést, mindenki egyetért a világgazdaság növekedési lendületének fenntartásában.
Hozzátette: a miniszterek egyetértettek abban, hogy a kereskedelem, a pénzügyi integráció és a technológiai fejlődés széles társadalmi rétegek számára előnyös, hozzájárul a jólét emelkedéséhez és a szegénység csökkentéséhez. Az utóbbi tíz év lassú gazdasági növekedése aggodalmakat keltett azokban, akik ebből a kedvező folyamatból kimaradtak. A gazdaságoknak róluk is gondoskodniuk kell.
A hangulatváltozásért sokat tett Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter is, aki arról beszélt az IMF-ülés nagyközönsége előtt, hogy kész minden olyan országgal együttműködni és kereskedni, amely hisz a piaci alapú versenyben. Vagyis az Amerika elsődlegességét hangoztató elnöki jelszóból nem lehet arra a következtetésre jutni, hogy akkor a világgazdaság másodlagos volna. Ha az Egyesült Államok gazdasága gyorsabb iramban növekszik, az jó a világnak is.
[caption id="" align="alignleft" width="690"] Christine Lagarde, az IMF elnöke és Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter sem a vitát, hanem az együttműködést helyezte előtéerbe. Fotó: AFP[/caption]Az IMF-nek az amerikai bővülésre adott előrejelzését kissé borúlátónak minősítette Mnuchin, aki szerint a háromszázalékos iram elérhető, például a főbb vonalaiban szerdán ismertetendő adóreform révén, amely mérsékelné a társasági és személyi jövedelemadókat, s egyszerűsítené az egész rendszert.
Lobbi
Washington Nagy-Britannia helyett először mégis inkább az Európai Unióval kötne szabadkereskedelmi megállapodást, noha Donald Trump amerikai elnök nemrégiben azt ígérte, hogy London lesz „a sor elején” – írta a The Times. A lap washingtoni és berlini forrásainak egybehangzó beszámolói szerint Angela Merkel német kancellár legutóbbi washingtoni látogatásán győzte meg erről Trumpot. Ennek alapján akár a transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalások is újrakezdődhetnek. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.