A Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter által szerdán kivonatosan ismertetett, történelmi horderejűnek nevezett amerikai adócsökkentési csomag 3,5–7 ezermilliárd dollár közötti bevételkiesést okoz a hatálybalépését követő tíz évben – ezt valószínűsíti a felelős költségvetési gazdálkodást zászlajára tűző CRFB kutatóközpont.
Washington abból indult ki, hogy a lakosságnál és a cégeknél hagyott pluszjövedelem növekedésserkentő hatása ellensúlyozza e kiesést, azaz emiatt nem szalad meg az államadósság. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a legnagyobb, 3700 milliárd dolláros tételt a társaságiadó-kulcs 35-ről 15 százalékra való csökkentése hozza, míg a személyi jövedelemadó kulcsainak hétről háromra (10, 25, 35 százalék) történő mérséklése és a sávok átvariálása 1500 milliárdos lyukat üthet a büdzsén. Ugyanennyit visz el az adóköteles jövedelemből fejenként levonható, 6350 dolláros kedvezmény megduplázása is. Ad, de el is vesz a gazdagoktól a Trump-csomag: egyenes ági öröklésnél eltörli az adót, melyet az 5,5 millió dollárnál értékesebb ingatlanok esetén kell megfizetni, viszont a gazdagok által igénybe vehető alternatív minimáladót is hatályon kívül helyezi. Előbbinek 200, utóbbinak 400 milliárd dolláros lehet a költségvetési hatása.
Az adóból a fenti fix összegen felül csak a jelzáloghitelhez és a jótékony adományokhoz köthető tételeket lehet levonni, ez viszont 2000 milliárddal javíthatja a büdzsé pozícióit. Egy sereg családtámogatási kedvezményt is bevezetnek, de ezeknek és a külföldön megtermelt profit hazahozatalát segítő, 35-ről 10 százalékra kurtított köztehernek a hatását nem tudták modellezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.