Az amerikai elnök már a választási kampányában ígéretet tett a szerinte abnormálisan magas adóterhelés mérséklésére, ám a konkrét szintről sokáig folyt a vita. Trump végül betartja ezt az ígéretét: kabinetjét a 15 százalékos kulcs okozta hatások felvázolására utasította, s várhatóan ezt a változatot építi be szerdán nyilvánosságra hozandó adócsomagjába.
Az amerikai történelem legnagyobb adócsökkentéseként felvezetett csomagnál kínosan kell ügyelni arra, hogy az előnyök túlszárnyalják a hátrányokat, különben megszalad a költségvetési hiány, s vele együtt az államadósság is meredeken emelkedő pályára áll. Ez az, ami a kongresszus mindkét házában aggasztja a képviselőket, köztük egyre több republikánust. (Pedig a befektetők nagyon bíznak a sikerben.)
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Kép: AFP[/caption]
Olyannyira, hogy a szenátus pénzügyi bizottságának elnöke, Orrin Hatch jelezte is a Fehér Ház irányába, hogy a 15 százalék túl mély sebet ejthet a büdzsé bevételi oldalán, ezért bizonytalan, hogy a republikánusok egységesen fel tudnának-e sorakozni mögé. Az üzenet világos, lassan Trumpnak is illene értenie belőle, elég, ha az Obamacare felváltására kidolgozott egészségbiztosítási reformjának bukására gondol. Az a törvényjavaslat gyakorlatilag saját párttársai ellenállásán bukott meg a múlt hónapban.
A prioritások terén azonban változatlan a forgatókönyv, előbb kell kiselejtezni az Obamacare-t, felváltani egy olcsóbb, de hatékonyabb új rendszerrel, majd ezután lehet hozzányúlni a komplett adórendszerhez.
Már csak azért is, mert a kormánytól független Adópolitikai Központ tavaly 2,4 ezermilliárd dollárra becsülte azt az összeget, mely a tervezett mértékű társaságiadó-csökkentéssel és az alternatív minimumadó eltörlésével egy évtized alatt kiesik a büdzséből. Steven Mnuchin pénzügyminiszter viszont hétfőn leszögezte: biztos abban, hogy a Trump-adminisztráció által készített adócsomag hatása semleges lesz, mivel a vállalatoknál hagyott milliárdok új fejlesztéseket, munkahelyeket generálnak, felpörgetik a gazdasági növekedést, s ha az beáll egy egyenletes, 3 százalékos éves ütemre, az már önfenntartóvá teszi a rendszert. Mnuchin hozzátette, hogy az adórendszer egyszerűsítése az amerikai vállalatok nemzetközi versenyképességét is jelentősen javítani fogja.
A pénzügyminiszter arról nem ejtett szót, hogy az adócsomag egyik sarkalatos elemével mit terveznek, így a külföldön dolgoztató, de termékeiket Amerikába visszahozó és odahaza értékesítő vállalatok 20 százalékos büntetőadóját javasolják-e vagy sem. A „határadó” bevezetésének mindenesetre jóval nagyobb az esélye – állítják a szakértők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.