A program jelentős késéssel indult, mivel az agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkárság azt a feladatot kapta, hogy a kormány célkitűzéseinek megfelelően dolgozza át, és eközben komoly vitái voltak az Európai Bizottsággal is – emlékeztetett az államtitkár.
A 2015. augusztus 15-i jóváhagyás után mostanra megjelent az összes, 68 kiírás, de a már beérkezett pályázatok elbírálásával voltak gondok, szerinte elsősorban a jogosultsági ellenőrzések elhúzódása miatt. Ezeket az azóta jogutódlással megszűnt Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) végezte, most pedig a kormányhivatalok megyei kirendeltségei. Az államtitkár szerint az MVH sorsának alakulásában ezek a késlekedések jelentős szerepet játszottak.
A Miniszterelnökség a pályázati eljárás felgyorsítása érdekében prioritási listát állított fel az MVH feladatait megöröklő Magyar Államkincstár és a megyei kormányhivatalok számára. A listán első helyen az élelmiszeripari beruházási pályázatok szerepelnek, és az első szakaszban beadott pályázatokról jó eséllyel ebben a hónapban megszülethetnek a döntések – mondta. Az élelmiszeripari pályázatra 276 milliárd forintnyi igény érkezett, 126 milliárd az első szakaszban.
[caption id="" align="alignleft" width="690"] Feltűnően sok nemrég bejegyzett cég pályázik. Fotó: MW[/caption]Feltűnő, hogy milyen nagy arányban pályáztak kis árbevételű vagy nemrég bejegyzett cégek. Ezért a Miniszterelnökség úgy határozott, hogy ha a beruházás értéke a cég bevételének több mint ötszöröse, kockázatosnak minősíti a pályázatot. Az élelmiszeripari kiírásra jelentkezők között mintegy 80-100 milliárd forintnyi forrásra pályázók ilyenek, de ezek kizárásával is bőven le van fedve a keret – mondta. Az élelmiszeripar után az állattenyésztési, illetve a kertészeti beruházási pályázatok szerepelnek, itt a gyorsítás a feladat az elbírálás során: az államtitkár szerint július végéig szintén megszülethetnek a döntések.
A márciusban meghirdetett pályázatok együttes keretösszege 71,29 milliárd forint. Az államtitkár ezek közül a termelői csoportok és szervezetek létrehozásáról szóló, 11,29 milliárdos, a szaktanácsadási feladatokra adható 13,91 milliárdos, valamint az innovációs operatív csoportok létrehozására és az innovatív projekt megvalósításához szükséges beruházások támogatására elkülönített 24,95 milliárd forintos pályázatokat emelte ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.