BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oszkó: kivel érdemes kezdeni?

"Ha az önismeret és túlélőképesség megvan, már csak csapatot kell alakítani és a projekteket sikerre kell vinni - ehhez mi, befektetők is segítséget tudunk nyújtani" - mondta Oszkó Péter, az OXO Labs cégvezetője  a Világgazdaság Légy Innovatív! Élj a lehetőséggel! című  konferenciáján. Ahhoz azonban, hogy a vállalkozások sikeresen pénzt szerezzenek a befektetőktől, először jól kell ismerni a befektetőket és tevékenységüket.

[caption id="" align="aligncenter" width="700"]Oszkó Péter, az OXO Labs vezetője  - Kép: Móricz-Sabján Simon Oszkó Péter, az OXO Labs vezetője - Kép: Móricz-Sabján Simon [/caption] 

"Az angyalbefektetők például, akik szép számmal jelen vannak a magyar piacon, például azzal töltik az idejüket, hogy számukra érdekes projekteket választanak" – mondta  Oszkó Péter, az OXO Labs cégvezetője. Ezek a befektetők nem veszik át a vállalkozást, de adnak valamiféle tudásbeli támogatási rendszert a projektekhez. Magyarországon sok ilyen angyalbefektető, angyalbefektetői klub van. Ennél "fejlettebb" piaci forma az intézményi befektetők világa, amely több magánbefektető által „összerakott” befektetői alapból áll. Amíg az angyalbefektetőknek nincs időbeli korlátja, addig az intézményi befektetőknek nyolc-tíz éves kifutási idő után vissza kell szedniük a befektetetett tőkét és ki kell elégíteniük a befektetők hozamelvárását is.

Azonban a nagyvállalatok is kezdenek rájönni, hogy lemaradnak az innovációról: ezek a befektetők jobban elnézik a veszteséget, ha az ígéretes fejlesztésből startégiai előnyük származik. Máshonnan is szerezhetnek azonban pénzt az új ötletek: a társadalmi vállalkozások is megjelenhetnek befektetőként, ezek fő célja, hogy hasznos legyen társadalmilag a jelenlétük, munkájuk: így például az oktatás, az egészségügy javításáért vagy éppen a szegénység felszámolásáért dolgoznak. Ezen kívül pedig maga az állam is megjelenhet tőkeforrásként.

Kivel érdemes kezdeni? - teszi fel a kérdést Oszkó. Más egy állami és egy magánbefektetői döntés logikája: az állam egy bizonyos mennyiségű pénzt akar jól elkölteni, míg egy magánbefektetőnél a kockázat csökkentése fontosabb. Azt kell észrevenni, hogy az állami és magánbefektetők sokkal kevésbé versenytársak, mint inkább együttműködő partnerek.

“Azt gondolom, hogy kellően direkt megtérülési elvárások nélküli piaci befektetők hiányában nem lesz működőképes az ökoszisztéma” válaszolta arra a kérdésre, hogy mit is akarnak hallani a befektetők? Csak állami illetve uniós finanszírozású programok nem tudnak önnfenntartó, életképes ökoszisztémát fejleszteni - mondja Oszkó. Kiemeli: az üzleti elképzeléseknek a hozampotenciált, a csapatnak a megvalósítási képességet kell felmutatnia. Az OXO Labs cégvezetője szerint a józan befektető arányos kockázatvállalást és elkötelezettséget és azzal párhuzamos hozamosztozkodást vár el - ez vonzóvá teheti az adott vállalkozást a befektető részéről. Oszkó szerint a befektetői tárgyalások előtt érdemes kiismeri a konkrét befektetőt és az ő egyedi elvárásrendszerét, mert jelentősek lehet a különbségek.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.