BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Adócsökkentést és a közbeszerzések átláthatóságát javasolják hazánknak

Az Európai Unió (EU) és az euróövezet gazdasága rugalmas marad az idén, ám folytatódik a termelékenység lassulása, megmaradnak a gazdasági válság örökségei, beleértve a tartós egyenlőtlenségeket, miközben hatnak rá a külső tényezőkből fakadó bizonytalanságok is – közölte az Európai Bizottság tavaszi jelentésében.

A brüsszeli testület tájékoztatása szerint a tagállamoknak ki kell használniuk a gazdasági fellendülés által felkínált lehetőséget gazdaságuk alapjainak megerősítésére azáltal, hogy megvalósítják az európai szinten meghatározott legfontosabb gazdasági és társadalmi terveket. Az Európai Bizottság jelentésében arra szólította fel a tagállamokat, hogy ösztönözzék a beruházásokat, hajtsanak végre strukturális reformokat és államháztartásukat megerősítve folytassanak felelős költségvetési politikát.

Az Európai Bizottság országspecifikus ajánlásában, amelyben a következő 12-18 hónapra vonatkozóan nyújt gazdaságpolitikai iránymutatást az egyes tagállamoknak, azt közölte, hogy a teljes euróövezeti GDP-arányos hiány a 2010-es évben mért 6,1 százalékos csúcshoz képest idén várhatóan 1,4 százalékra csökken. Tavaly mind az EU, mind az euróövezet növekedési rátája csaknem 2 százalékot ért el, az államháztartások helyzete javulóban van, a foglalkoztatás pedig majdnem 233 milliós rekordot ért el. A munkanélküliség a 2009 óta tapasztalt legalacsonyabb szintre süllyedt, a beruházások pedig egyes tagállamokban meghaladják a válság előtti szintet.

A kedvező tendenciák megerősítése és az egyes országokon, illetve az unión belüli felzárkóztatás előmozdítása érdekében szilárdabb és fenntarthatóbb növekedést kell elérni, többek között a versenyképesség és az innováció fokozása révén – közölte a bizottság. Az uniós bizottság által korábban javasolt reformok túlnyomó többsége tekintetében előrelépés figyelhető meg, bár a végrehajtás üteme és mélysége tagállamonként eltérő, amely egyebek mellett a reformok összetettségétől és nagyságrendjétől is függ. Az EU-s és euróövezeti országokban végzett tanulmányok alapján az állapítható meg, hogy a tagállamok folytatták ugyan a reformok végrehajtását, ugyanakkor a 2016-ban közzétett ajánlásokban azonosított szakpolitikai területek legtöbbje esetében a haladás mértéke csekély és mérsékelt értékeket mutat.

A brüsszeli testület a 2017-es európai szemeszter tavaszi jelentésében első helyen azt javasolja a magyar kormánynak, hogy olyan költségvetési irányvonalat kövessen, amely egyszerre erősíti a folyamatban lévő gazdasági fellendülést és biztosítja az államháztartás fenntarthatóságát. A bizottság szerint tovább kellene mérsékelni az alacsony jövedelmű munkavállalók adóterheit, illetve fontos lenne az adószerkezet egyszerűsítése, elsősorban az ágazatspecifikus adók csökkentésével. Ezek mellett a közbeszerzések terén fennálló verseny erősítését és az átláthatóság fokozását is szorgalmazták.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.