A brüsszeli testület tájékoztatása szerint a tagállamoknak ki kell használniuk a gazdasági fellendülés által felkínált lehetőséget gazdaságuk alapjainak megerősítésére azáltal, hogy megvalósítják az európai szinten meghatározott legfontosabb gazdasági és társadalmi terveket. Az Európai Bizottság jelentésében arra szólította fel a tagállamokat, hogy ösztönözzék a beruházásokat, hajtsanak végre strukturális reformokat és államháztartásukat megerősítve folytassanak felelős költségvetési politikát.
Az Európai Bizottság országspecifikus ajánlásában, amelyben a következő 12-18 hónapra vonatkozóan nyújt gazdaságpolitikai iránymutatást az egyes tagállamoknak, azt közölte, hogy a teljes euróövezeti GDP-arányos hiány a 2010-es évben mért 6,1 százalékos csúcshoz képest idén várhatóan 1,4 százalékra csökken. Tavaly mind az EU, mind az euróövezet növekedési rátája csaknem 2 százalékot ért el, az államháztartások helyzete javulóban van, a foglalkoztatás pedig majdnem 233 milliós rekordot ért el. A munkanélküliség a 2009 óta tapasztalt legalacsonyabb szintre süllyedt, a beruházások pedig egyes tagállamokban meghaladják a válság előtti szintet.
A kedvező tendenciák megerősítése és az egyes országokon, illetve az unión belüli felzárkóztatás előmozdítása érdekében szilárdabb és fenntarthatóbb növekedést kell elérni, többek között a versenyképesség és az innováció fokozása révén – közölte a bizottság. Az uniós bizottság által korábban javasolt reformok túlnyomó többsége tekintetében előrelépés figyelhető meg, bár a végrehajtás üteme és mélysége tagállamonként eltérő, amely egyebek mellett a reformok összetettségétől és nagyságrendjétől is függ. Az EU-s és euróövezeti országokban végzett tanulmányok alapján az állapítható meg, hogy a tagállamok folytatták ugyan a reformok végrehajtását, ugyanakkor a 2016-ban közzétett ajánlásokban azonosított szakpolitikai területek legtöbbje esetében a haladás mértéke csekély és mérsékelt értékeket mutat.
A brüsszeli testület a 2017-es európai szemeszter tavaszi jelentésében első helyen azt javasolja a magyar kormánynak, hogy olyan költségvetési irányvonalat kövessen, amely egyszerre erősíti a folyamatban lévő gazdasági fellendülést és biztosítja az államháztartás fenntarthatóságát. A bizottság szerint tovább kellene mérsékelni az alacsony jövedelmű munkavállalók adóterheit, illetve fontos lenne az adószerkezet egyszerűsítése, elsősorban az ágazatspecifikus adók csökkentésével. Ezek mellett a közbeszerzések terén fennálló verseny erősítését és az átláthatóság fokozását is szorgalmazták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.