A napokban több hírportál is vészhelyzetet jelentett amiatt, hogy a Szigetközben a szúnyogfelhők miatt már nem merészkednek a szabadba a lakosok. Tegnap a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága (OKF) jelezte: csütörtökön indul az idei országos szúnyoggyérítési program a Szigetközben és a Tisza-tónál. A Szigetközben „jelentős szúnyogártalomról” ad hírt a katasztrófavédelem is, megjegyezve, hogy június 1-jétől Mosonmagyaróvár és Győr térségében kiterjedt szúnyoggyérítést végeznek – ha az időjárás megengedi, vasárnapig 28 ezer hektárnyi területet kezelnek.
Tegnap hirdettéki ki az országos szúnyoggyérítési közbeszerzési tender eredményét is. Eszerint a PMG Szúnyogkontroll Konzorcium végezheti a feladatot. Ennek tagjai a Szatymaz Repülőtér Kft., a Rovért Rovar- és Rágcsálóirtó Kft., valamint az MNC Service Kft. Tavaly ugyanez a csapat nyert, ám akkor még a Szemp Air Kft. (ebből vált ki a Szatymaz Kft.) is szerepelt a listán. Akkor azonban csak egy évre szólt a megbízás, és bő 1,1 milliárd forint szerepelt a pályázatban. Idén három évre hirdettek győztest, és a keretösszeg nettó 3,936 milliárd forint.
Korábban a kormány évente döntött, és jelölte ki a katasztrófavédelmet a szúnyoggyérítés lebonyolítására, most viszont a jogszabályi háttér megváltozott, így mód van hosszabb távú keretmegállapodásra – válaszolta a Világgazdaságnak Mukics Dániel, a katasztrófavédelem helyettes szóvivője. A katasztrófavédelmi törvény ugyanis a főigazgató feladatává tette a program lebonyolítását, vagyis nincs szükség a továbbiakban eseti kormánydöntésre. Az új rendszerben mód lesz arra, hogy ne csak nyáron, hanem folyamatosan végezzék a gyérítést és a szükséges kezeléseket. Tavaly még megbüntették az OKF-et azért, mert hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárással választott ki szúnyoggyérítő cégeket, a szűk időkeretre hivatkozva, mivel a kormány csak április 13-án tette az OKF feladatává a szúnyoggyérítést.
Az OKF az előrejelzések szerint nem készül rendkívüli „szúnyogszezonra”, várhatóan 900 településen kettő-hat alkalommal gyérítenek. A program keretében légi kémiai módszerrel összesen mintegy 400 ezer, földi kémiai módszerrel 300 ezer, biológiai módszerrel 15 ezer hektárt kezelnek. A központi program mellett az önkormányzatok önállóan is végezhetnek szúnyoggyérítést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.