Deutsch Tamás, az MTK elnöke hangsúlyozta, hogy a rendszerváltozás óta 20-25 több szakosztályos sportegyesület, illetve 10-15 egy szakosztályos egyesület termeli a magyar sikereket – a különféle méretű egyesületek pedig egészen más gondokkal, problémákkal küszködnek. Ma Magyarországon 2,5-4 ezer sportegyesület van. A sportegyesület pedig itt gazdasági társaságokat, vállalkozásokat jelent. Deutsch szerint mindenképpen meg kell különböztetni a társasági formában működő, illetve nonprofit sportszervezeteket, ugyanis más szabályok vonatkoznak ezekre.
A magyar sportban nincs piramis rendszer – hangsúlyozta az MTK elnöke. Szerinte hiába csinálnak valamit nagyon sokan, attól még nem termelődnek ki a tehetségnek. „Nem tud valaki 16 évesen elkezdeni sportolni, hogy belőle Egerszegi Krisztina legyen” – érzékeltette a kiválasztás fontosságát Deutsch, hozzátéve, hogy rengeteg sportágban már 13 éves korban is világbajnokságokat szerveznek.
A Ferencváros minden csapatsportban bajnok volt 1995-ben, majd egy évvel később csődbe ment – mondta Kubatov Gábor, az FTC elnöke. Az egyesületnek összesen 20 szakosztálya van. Elmondta: bevezették azt a szabályt, hogy éves költségvetést kell készítenie a különböző szakosztályoknak, likviditást kell kezelniük, mert nem szeretnék, hogy még egyszer előforduljon az, ami a vízilabda szakosztályukkal, amely elmondása szerint több egymást követő évben is csődbe ment, ezért lassan már nem tudtak milyen cégnevet kitalálni neki. Hat éve vezetem a Ferencvárost, az első évben tönkrement egy szakosztály, kosárlabda azóta sincs. „Ha valaki tönkreteszi a szakosztályát, nem indítjuk újra” – jelentette ki az elnök.
A Ferencvárosnál kötelező tagdíjfizetés van: mindenkinek fizetni kell. 3000 gyerek sportol, 1700 igazolt sportolójuk van. Kubatov kiemelte, hogy a tagdíjfizetés mellett szociális rendszer is működik – az Albert Alapítvány mindent áll, ami a sportoláshoz szükséges, ha az érintett családnál az egy főre eső kereset 86 ezer forint alá esik.
„Mi populista módon építjük a klubunkat” – jelentette ki Kubatov Gábor. Elmondta, hogy kétévente végeznek közvélemény-kutatásokat, mérik, hogy mely sportágak a legnépszerűbbek Magyarországon. E szerint az első a futball 38 százalékkal, míg a második a kézilabda 27 százalékkal. Elmondta, hogy a labdarúgás érdekli leginkább az embereket, ebbe érdemes pénzt fektetni. Kubatov szerint ma Magyarországon többen néznek meg a televízióban egy Fradi–Újpest-mérkőzést, mint egy El Clásicót (Real Madird–Barcelona).
A nagyon erős brandeket vagy nagyon szeretik, vagy nagyon gyűlölik. „A Ferencvárosnak 1,7 millió követője van” – hangsúlyozta Kubatov. Egy sportklub szerinte az oktatásnak is a része. Egy szülő ma 6 percet foglalkozik a gyerekeivel – mondta egy felmérésére hivatkozva. Egy jó edző, egy jó pedagógus nagyon sokat jelent szerinte. Mindegy honnan származik valaki, az számít, hogy a pályán hogyan teljesít – emelte ki az FTC elnöke.
Egy másik kutatásra hivatkozva elmondta, hogy a gyerekek nagy része játékfüggő, ezért egy csatát meg kell nyerni a számítógépek ellen is – mondta Kubatov, hozzátéve, hogy olyan környezetet kell teremteni, ahová a szülő is szívesen viszi a gyerekét, aki pedig szeret oda járni sportolni.
A labdarúgást el kell választani a többi sportágtól, azt nem lehet összevetni az egyéni sportágakkal sem – mondta Markovits László, a Vasas elnöke. Kijelentette, hogy a magyar sportot piaci alapon fenntartani nem lehet. „Ahhoz, hogy a magyar sport tudjon fejlődni, jelentős kormányzati vagy önkormányzati támogatás szükséges” – mondta a Vasas vezetője. Úgy véli, hogy ez a 10 milliós piac kicsi ahhoz, hogy fenntarthatóan piacról lehessen finanszírozni.
A magyar sporton belül a tagdíjak, amiket a szülők befizetnek, mesterségesen vannak alacsonyan tartva – jelentette ki. Ugyanis szavai szerint ezekből nem jön össze akkora összeg, hogy megtérüljön a gyerek sportolása a sportegyesület szempontjából.
Sántha Gergely, a Diósgyőr ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy különbséget kell tenni utánpótlás-, tömeg- és versenysport között. Elmondta, hogy kormány az elmúlt időszakban lehetővé tette, hogy minél többen részt tudjanak venni az utánpótlássportban, illetve a tömegsportban. Szerinte is javítani kell a nézőszámokon, ugyanis az, hogy például az NB I-ben egy adott térségben minden második héten van egy sportesemény, amire pár százan, néhány ezren kíváncsiak, az nagyon kevés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.