Az Európai Unióban (EU) 16 százalékkal keresnek kevesebbet a nők a férfiaknál, miután az EU a világ legnagyobb kereskedője, az uniónak nagy felelőssége van abban, hogy csökkenjen a férfiak és nők közti különbség – jelentette ki Cecilia Malmström, svéd politikus, az Európai Bizottság kereskedelemért felelős biztosa a Women and Trade elnevezésű nemzetközi fórumon Brüsszelben.
Hozzátette: globálisan nézve a nők szegényebbek, mint a férfiak, de a kereskedelemnek értékek mentén kellene haladnia, így nem szabadna megkülönböztetni a nemeket egymástól. „Az unióban ezért azon dolgoznak, hogy ezeket a különbségeket csökkentsék, de nem csak az EU-ban, világszerte is” – mondta a politikus, aki úgy véli: a nőknek csak bizonyos ágazatokban – szolgáltatásszektor, kultúra, egészségügy, oktatás – van esélyük elhelyezkedni, de az építőiparban nincs esélye annak, hogy munkához jussanak.
A termelékenység, a bérek és a munkahelyi körülmények is emelkednének és javulnának, ha több nő dolgozna – fogalmazott Arancha González, a konferencia egyik szervezőjének, az International Trade Centre-nek az ügyvezető igazgatója. Szerinte óriási különbség tapasztalható a férfiak és a nők között, amit csökkenteni kell. A politikus úgy véli: ha több nőt alkalmaznának világszerte, az javítana a kereskedelmen is.
Michelle Bachelet Jeria, Chile elnöke videóüzenetében elmondta, nem csak azért szeretnék növelni a nők arányát a különböző ágazatokban, hogy többen dolgozzanak, hanem azért is, mert ez önmagában is jó a társadalomnak.
A nők – amennyiben munkába tudnák őket állítani- mintegy 25 milliárd dollárral tudnák növelni a globális GDP-t – mondta Amina Mohamed, nemzetközi kereskedelemért felelős kenyai külügyminiszter is.
François-Philippe Champagne, kanadai kereskedelmi miniszter az ENSZ márciusban publikált jelentésére hivatkozva arról beszélt: ha növelni tudnák a dolgozó nők számát, akkor exponenciálisan megugrana a globális GDP, 2025-re akár 12 ezer milliárd dollárral nőhetne a világ – jelenlegi szinten körülbelül 75 ezer milliárd dolláros – GDP-je.
Az EU-hoz hasonlóan Magyarországon is alacsonyabb a nők foglalkoztatása a férfiakéhoz képest: a KSH adatai szerint a 15–74 éves férfiak esetében a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék, míg a foglalkoztatási ráta 65,8 százalék volt a február–áprilisi időszakban, ugyanez a nőknél 4,9, illetve 51,7 százalék volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.