A Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs jelentésében Nagy Ágnes és Kóczián Balázs neve alatt megjelent írásban az áll, hogy hazánkban a válságot megelőzően emelkedett a szolgáltatások hozzáadott értéken belüli aránya, ám 2008-at követően enyhén mérséklődött. Jelenleg a piaci szolgáltatások hozzáadott értéken belüli súlya meghaladja a 47 százalékot, ami elmarad az eurózóna átlagától, a visegrádi országok átlagához azonban hasonlóan alakul. A szolgáltatások arányának csökkenésével párhuzamosan a mezőgazdaság súlya érdemben nem változott, míg az ipar hozzáadott értéken belüli aránya emelkedett, ami elsősorban a járműipar felfutó termelésével magyarázható az elmúlt években.
A szolgáltatói szektor szerepének emelkedésével együtt a lakossági fogyasztáson belül is egyre jelentősebbé vált a szolgáltatásokra költött kiadások aránya, ami a 2000-es években kezdett fokozatosan emelkedni. Nemzetközi összehasonlításban hazánkban a szolgáltatások fogyasztása elmarad az eurózónától, ám kismértékben meghaladja régiós versenytársaink átlagát. A szolgáltatások fogyasztáson belüli súlya stabilan alakult az elmúlt években, s a válság e fogyasztási kiadásokat érintette legkevésbé, szemben az áruk fogyasztására költött kiadásokkal. Emellett a dinamikus bővülés következtében a szolgáltatások fogyasztása egyre nagyobb mértékben járult hozzá a lakossági fogyasztás növekedéséhez az elmúlt negyedévekben – derült ki az MNB-s szerzők kutatásából.
A szolgáltatások külkereskedelemben betöltött szerepét vizsgálva megállapítható, hogy a szolgáltatás-külkereskedelem kevésbé érzékeny a konjunktúraciklusok változására, mint az áru-külkereskedelem, mely a válság éveiben nagyobb visszaesést mutatott. Így a szolgáltatás-egyenleg javulásának a külkereskedelmi többlet növekedésében is meghatározó szerepe van – ezen belül a turizmust, szállítást és bérmunkát érdemes kiemelni. Magyarország külkereskedelmi egyenlegének többlete a GDP több mint 10 százalékát tette ki 2016 során, aminek több mint fele a szolgáltatások nettó exportjához kötődött. A szolgáltatásegyenleg többlete a válság előtt a GDP 1 százaléka közelében alakult, s 2009-et követően indult érdemi emelkedésnek.
A többlet magas szintjét döntően a turizmus, valamint a bérmunka magyarázza az MNB szakértői szerint. A többlet válság óta tartó emelkedését ugyanakkor elsősorban, a szállítás és a bérmunka mellett, számos kisebb ágazat — például a szellemi termékek használata, a szórakoztatással kapcsolatos szolgáltatások, továbbá az egyéb üzleti szolgáltatások — bővülése okozta. Hazánk szolgáltatásegyenlegének többlete jelentősen meghaladja a régiós országokban megfigyelt szintet, ami főként a turizmus magasabb egyenlegének köszönhető. Uniós összevetésben megfigyelhető, hogy a szolgáltatásegyenleg többlete a gazdasági fejlettséggel mérséklődik. Ebben szerepe lehet a nagyobb egy főre eső jövedelmű országokban jellemző magasabb árszínvonalnak is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.