Az építőipari kivitelezői árak emelkedése 20-30 százalékkal drágítja meg a tervezett kulturális beruházásokat is, annál csak azért nem többel, mert a kormány egész egyszerűen lefújja a tervezettnél 30 százalékkal több pénzből megvalósítható fejlesztéseket – szögezte le Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) államtitkára tegnapi sajtótájékoztatóján, ahol a kulturális ágazat 2010 óta (példátlan mértékben) két és félszeresére nőtt költségvetési támogatásainak elemeit ismertette. A 2018-as művelődési büdzsé a módosító javaslatok elfogadásával 127 milliárd forint lehet, ez pedig azt jelenti, hogy összességében csaknem 40 milliárd forinttal több jut jövőre az állami büdzséből különböző címeken kultúrára. Az Emmi kulturális államtitkársága fejezeténél 81,3 milliárd forint szerepel, ez 15 milliárd forintos többlet.
Kifejezetten művelődési beruházásokra a minisztérium költségvetésében is csaknem ugyanennyivel, vagyis 15 milliárddal több, jövőre már 67,4 milliárd forint jut, miközben 27 milliárdról 32,4 milliárdra emelkedik a különböző minisztériumoknál a kulturális célú feladatokra megszavazott tételek összege. A Modern városok programban Debrecen, Kaposvár és Veszprém színházának felújítása 11,5 milliárd forintos támogatásban részesül.
Kétezer hazai kistelepülés kulturális normatívája 1,2 millió forintról 1,8 millióra emelkedik, ami 50 százalékos többlet, és összességében 30 százalékos növekedés, az idei 8,3 milliárd forintot 2,4 milliárddal fejelik meg. Az Országos Széchényi Könyvtár informatikai rendszerének fejlesztésére az eredetileg tervezett 2,2 milliárd forintnál 8 milliárddal többet fogadott el az Országgyűlés – igaz, 23 milliárd forintot kértek.
A Palotanegyedben az Andrássy-egyetem mögötti épület megmarad, a paloták körül a negyvenes évek után épült házakat elbontják, hogy körbejárható, kertes tömböt alakítsanak ki. Egyelőre e terv megvalósítása még csak a Múzeumkert jövő tavaszig előirányzott kiépítéséig látszik, többek közt azért is, mert a Nemzeti Múzeumnak még nincs kész fejlesztési stratégiája. A Liget projekt 39,9 milliárd forinttal szerepel az Emmi 2018-as költségvetésében. A budapesti állatkerttel és a Hermina garázzsal együtt összességében 205 milliárd forinttal tervezett beruházást is utolérte az építőipari áremelkedés, a végső büdzsé 230-240 milliárd forint lehet 2021-re – mondta Hoppál Péter. A Magyar Állami Operaház felújításához kapcsolódó Eiffel Bázis létrehozása csúszik, de nem marad el, miután a nemzetközi konzorcium végül 29 százalékra csökkentette a korábbi, 60 százalékot meghaladó áremelési igényét. A kulturális nagyberuházásokra jutó sok tízmilliárd forint eredményeként kulturális konjunktúra van – jegyezte meg az államtitkár.
Alkalmazni fogják a közfoglalkoztatottak
A Világgazdaság kérdésére Hoppál Péter az ötödik évfolyamánál tartó kulturális közfoglalkoztatás jövőjéről elmondta: az önkormányzatok kapják meg azt a 12 milliárd forintot, amelyből a hétezer foglalkoztatott egyötödét (várhatóan 20 százalékát) vagy annál is többet rendes jogviszonyba vehetnek át. Az eddigi tapasztalatok szerint a programban korábban részt vevők 23 százaléka jutott álláshoz. Most a közfoglalkoztatási program lezárásaként 2018 februárjában a résztvevők nagy része megkapja a lehetőséget, arról viszont még nincs döntés, hogy az alkalmazotti jogviszony mennyi időre szól majd. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.