Butaság – véleményezte a kormány szándékát a Világgazdaság kérdésére Simonovits András nyugdíjszakértő. A hét elején jelent meg a Magyar Közlönyben az a törvény, amely alapján a diákszövetkezetek mintájára jöhetnek létre az idősek rugalmas foglalkoztatását lehetővé tevő közérdekű nyugdíjas-szövetkezetek. Az MTA tudományos tanácsadója szerint ez önmagában nem segíti a nyugdíjasokat. Olyan, mintha télen, törött ablak mellett valaki azt tanácsolná, hogy ne az ablakot javítsuk meg, hanem inkább tegyünk egy üveg vizet a fűtőtestre – és párologtassunk.
Pedig a kormányzati szándék sokakat érint: a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint közel 2,7 millióan részesülnek jelenleg nyugdíjban, ellátásban, járadékban vagy valamilyen egyéb járandóságban. Közülük körülbelül 2 millióan úgynevezett saját jogú nyugdíjasok. Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság adatai szerint több mint 1,8 millióan kapnak 50 és 200 ezer forint közötti nyugdíjat. E keresetet egészíthetnék most ki a nyugdíjas-szövetkezeteken keresztül azok a nyugdíjasok, akik még szeretnének dolgozni. Legalábbis a kormánynak ez a szándéka: Kósa Lajos, a törvényjavaslat egyik benyújtója szerint 1 millió nyugdíjas szeretne ilyen keretek között dolgozni – azaz a nyugdíjasok közel fele. Elmondta, hogy az idősek várhatóan a kereskedelemben vagy a vendéglátásban kaphatnak majd munkát, olyan helyeken, ahol a feladatok egyenetlenül jelentkeznek.
A nyugdíjszakértő ugyanakkor úgy véli, hogy a rugalmas korhatár visszaállítása inkább enyhítene a munkaerőhiányon. „Meg kell szüntetni azt a nyugdíjazási rendszert, amely szerint a nők negyvenéves jogviszony után nyugdíjba mehetnek, míg a férfiak még negyvenöt év után sem” – fogalmazott Simonovits. Szerinte amíg előfordul olyan, hogy egy középiskolai tanárt a tanév közepén elküldenek, nyugdíjazzák, majd mégis megengedik neki, hogy legalább a tanév végéig taníthasson, addig nem érdemes ilyen szövetkezetekben gondolkodni.
Pedig a kedvezményes adózási forma sokaknak vonzó lehet. Miután a szövetkezeti tagsággal nem jár biztosítási jogviszony, így a szövetkezeten keresztül szerzett jövedelmek után sem egészségügyi, sem nyugdíjjárulékot nem kell fizetni a nyugdíjasoknak, csak a 15 százalékos személyi jövedelemadót – amennyiben a megkeresett összeget pénzben veszik fel. Ráadásul emellett a nyugdíjukat is megtarthatják. Ugyanakkor Angyal József okleveles adószakértő a Világgazdaságnak azt mondta, hogy a megjelent törvény „egyelőre csak egy keretszerződés”, a részletszabályok még nincsenek meg. Felhívta a figyelmet, hogy ha az szja felől közelítjük meg, akkor e bevételek egyéb jövedelemnek minősülnek, mert nincs biztosítási jogviszony. Ugyanakkor ahol munkavégzés van, annak az ellenértéke nem lehet egyéb jövedelem, Angyal József szerint itt lehet némi ellentmondás a társadalombiztosítási törvénnyel. A szakértő úgy véli, hogy a későbbi részletszabályok fogják majd meghatározni az igazi tartalmát ennek a törvénynek.
Az egyre több szektort érintő munkaerőhiány miatt a vállalatok nyitni kezdtek a nyugdíjas korosztály felé – válaszolta a Világgazdaság megkeresésére Szigeti Nikoletta, a Profession Services vezetője. A nyugdíjasok mellett szól, hogy karrierjük során sok változást éltek meg, nagy élettapasztalattal rendelkeznek, s kevésbé hajtja őket az előbbre jutás és a versengés. Ám az általuk elsajátított tudás nem mindig naprakész, ezért szükség esetén a munkáltatónak biztosítania kell az oktatási lehetőségeket. A Profession rendszerébe önéletrajzot feltöltő felhasználók 4,7 százaléka nyugdíjas korú, azaz a korhatár elérése ellenére is sokan keresnek még állást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.