Kínában korábban nem vették túlságosan komolyan az adathamisítást – idézi a Commerzbank szingapúri közgazdászát a Financial Times. Csou Hao szerint az a tény, hogy a kommunista párt alá tartozó korrupcióellenes csoport világított rá az esetleges adathamisításra, hozzáállásbeli változásra utal. A szakember kiemelte, a jövőben a statisztikák kozmetikázása akár törvényszegésnek is minősülhet.
Liaoning után most Belső-Mongólia és Csilin tartomány keveredett adathamisítási gyanúba. Előbbi gazdaságának alapját a szén adja, míg utóbbi terület Kína kulcsfontosságú gabonaellátója.
A liaoningi vezető legalább öt éven keresztül módosította a gazdasági adatokat. Belső-Mongólia és Csilin tartomány esetében azonban még nem került nyilvánosságra arra vonatkozó információ, hogy ők milyen idősávban, illetve pontosan mit is módosítottak. A hivatalos kínai statisztikai adatok lassú növekedést könyveltek el a 2012 és 2016 közötti időszakban, ugyanakkor az ország északi, északkeleti részén nyilvánvaló problémák merültek fel. Munkabérüket követelő bányászok és tanárok tüntettek, a fiatalok közül pedig sokan munkalehetőségek híján elköltöztek ezekről a területekről.
Az észak-kínai tartományok számára kapaszkodó lehet, hogy az elmúlt évek során a szén és egyéb árucikkek ára is emelkedett. Így akár szükségszerűtlenné is válhat az adatok hamisítása, és újra valós információk tölthetik meg a kínai statisztikákat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.