BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump bankbarát reformokat hirdetett

Nancy Pelosi demokrata frakcióvezető szerint a módosítások egyetlen célja, hogy degeszre tömjék a Wall Street-i bankárok amúgy sem lapos zsebét.

Átment a republikánus többségű képviselőházon a Dodd–Frank-törvény módosítása, ám ahhoz, hogy hatályba is léphessen a 2008-as pénzügyi válság megismétlődésének esélyeit radikálisan csökkentő jogszabály fellazítása, azt előbb még a szenátusnak is meg kell szavaznia. Ott azonban Donald Trumpéknak szűk többségük van, s az elemzők kizártnak tartják, hogy jelen formájában zöld utat kaphatna a pénzügyi szabályozási törvény.

Pedig a radikális adócsökkentés és az amerikai szabadkereskedelmi egyezmények felülvizsgálata mellett éppen ettől reméli Trump, hogy a 3 százalékos növekedési pályán tartja az amerikai gazdaságot. A tőkekövetelmények és a likviditási előírások lazításával felszabaduló tőke a kis- és középvállalkozások hitelezését, ezzel munkahelyteremtő képességük növelését segítheti.

Paul Ryan republikánus házelnök megszavazta a módosítást. Forrás: AFP

A Kongresszusi Költségvetési Hivatal számításai szerint tíz év alatt a lazítások miatt megugró hitelezés és növekedés 24,1 milliárd dollárral gyarapítja a büdzsét, noha felhívják a figyelmet a becslés kockázataira, hiszen nem tudható, hogy a hitelezési boomba hány bank bukik majd bele. Az ilyenkor belépő csődeljárási szabályokat is átírják. Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke szerint a keményen dolgozó kisemberek azért küldték őket Washingtonba, hogy az ilyen módosításokkal megkönnyítsék az életüket.

A demokraták viszont fordítva látják: Nancy Pelosi frakcióvezető szerint a módosítások egyetlen célja, hogy degeszre tömjék a Wall Street-i bankárok amúgy sem lapos zsebét. S ehhez a Trump-kabinet megfelelő szakértőkre is támaszkodhat, hiszen az elnököt tanácsaikkal ellátó Wall Street-i veteránoknak lassan se szeri, se száma. Javaslatukra például rendesen megnyirbálták a fogyasztóvédelmi hatóság jogkörét, annak vezetőjét az elnök ezután bármikor jogszerűen menesztheti – írja a The New York Times. Eltörölték azt a passzust is, hogy az alkuszoknak a legjobb tudásuk szerinti nyugdíj-takarékossági csomagot kell összeállítaniuk a hozzájuk forduló dolgozók számára.

A demokraták szerint a Dodd–Frank-törvény nem hibátlan, de a feladatát rendben ellátja, s noha egyes pontjait a megváltozott körülményekhez lehet igazítani, ám baltával nekiesni, ahogy a republikánusok teszik, csak kárt okozhat. Janet Yellen, a jegybank szerepét betöltő Fed-elnök korábban óvatosan úgy vélekedett, hogy a Dodd–Frank-törvényen van ugyan javítani való, de ha kukába dobják, az nem szolgálja a bankrendszer stabilitásának védelmét. Az Amerikai Bankszövetség üdvözölte a módosításokat, Robert Nichols elnök-vezérigazgató a túlkapások, vadhajtások lenyesegetését emelte ki. A kisebb vidéki bankok szintén örülnek a változásoknak, mert a tőkekövetelmények csökkentésével szabadabban gazdálkodhatnak a jövőben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.