Kölcsönös gesztusok előzik meg a jövő hétfőn Washingtonban tartandó amerikai–indiai csúcstalálkozót. Narendra Modi kormánya a Lockheed Martint választotta együttműködő partneréül a szovjet érában beszerzett MiG-ekből álló vadászrepülő-flotta leváltására, míg Donald Trump nagyvonalúan engedélyezte, hogy a repülőgépgyártó e feladatra összeszerelő üzemet létesítsen Indiában a Tata Advanced Systems partnereként.
A két cég a párizsi repülőshow-n írta alá az erről szóló szerződést. India a modernizáció jegyében 100–250 harci gép beszerzését tervezi, de erre nem írt ki versenytárgyalást. A befutó az F–16-osaival bekopogtató Lockheed Martin lett, ám előfordulhat, hogy osztoznia kell a megrendeléseken, ugyanis a Magyarországon jól ismert Gripeneket gyártó svéd Saab is képben van még.
A kormány azt viszont előzetesen kikötötte, hogy a helyi hadiipar fejlesztése érdekében a gyártást Indiába kell hozni. Ez okozott némi bizonytalanságot a Lockheednél, hiszen óhatatlanul amerikai munkahelyek megszűnéséhez vezet, ami Donald Trump elnök számára vállalhatatlan kategória. A veszteség azonban olyan csekély, hogy ezúttal az elnök szemet hunyt efelett – írja a Reuters. Trumpék számára lényegesebb, hogy biztos piachoz jutottak, ahonnan ráadásul az oroszokat szorítják ki, de az izraelieknek is konkurenciát jelentenek.
A Lockheed emellett engedélyt kapott arra, hogy indiai gyárból más országokba is exportáljon majd F–16-osokat. Ebből a géptípusból a világ 26 országában több mint 3200-at tartanak készültségben. Indiában a típus legkorszerűbb modelljét, a Block 70-est fogják gyártani. A Lockheed egy ennél nagyságrendnyivel nagyobb üzlet megkötése előtt áll: a cég F–35-ös szupergépeire 11 országból 440 darabos megrendelés érkezett, összesen 37 milliárd dollár értékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.