Számos középvállalati vezető számára ma komoly gond a hitelkeret kimerülése. Sokan közülük többmilliárdos beruházásokba vágtak bele, így most épp megrendelések előtt állnak, ám a limitek már nem engedik a forgóeszköz-finanszírozást, mely lehetővé tenné a szerződések teljesítését.
Zsembery Levente, az X-Ventures vezérigazgatója, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA) elnöke szerint igaz ugyan, hogy a kockázati tőke általában olyan helyeken merül fel finanszírozási forrásként, ahol a bank valamiért nem ad pénzt, de a kockázati tőke forgóeszközpótlásra nem alkalmas. A megtérülési és hozamelvárása jóval magasabb, mint a banki hitel kamatelvárása, vagyis a bankinál drágább forrásról van szó. Attól függően, hogy milyen fázisú cégbe fektet a kockázati tőke, könnyen 10-30 százalékos éves hozamra is számít. Egy érettebb cég esetében a hozamelvárás 10 százalék közelében is lehet, de Horgos Lénárd, az M27 Absolvo tőkebevonási szakértője szerint így sem célszerű beruházásokat vagy forgóeszközt teljes egészében tőkeágon finanszírozni. Úgy látja, a források kombinálása megoldás lehet: ha feltőkésítik a céget, vélhetően a bank is emelni fogja a hitelkeretet. Zsembery Levente szerint a gondot e téren az jelenti, hogy Magyarországon sok családi vállalkozás nem nyitott új tulajdonostárs bevonására, azaz venture capital befektetés fogadására, a céget pedig eladni sem szeretnék. Ha mégis túladnának a vállalkozáson, a kivásárlással foglalkozó úgynevezett private equity befektetők 10-20 millió euró alatt nem lépnek akcióba. Ez jellemzően meghaladja a hazai cégek értékét.
Azt minden befektető szereti, ha megrendelések vannak lekötve, és nem „saját kockázatra” történik egy fejlesztés vagy beruházás – mondja Horgos Lénárd. Ugyanakkor azt is látni kell, figyelmeztet Zsembery, hogy a kockázati tőke előnyben részesíti, ha olcsó banki finanszírozás is segíti a célok elérését. Azaz a hitelállomány nem nyomja annyira a céget, hogy az a hosszú távú célokat, például a kockázati tőkések kiszállását reszkírozná.
Visszatérő gond lehet az is, hogy a finanszírozási nehézségekkel küzdő céget általában olyan tulajdonos irányítja, aki az elmúlt évtizedekben egyedül hozta meg döntéseit. Sok esetben épp a rájuk jellemző óvatosság az, ami miatt a beruházások megvalósításánál nem vettek fel komolyabb összeget, olyat, mely az első megrendelések idején a cég likviditását biztosította volna. A kockázati tőke számára komoly probléma lehet, ha a családi cég tulajdonosa hosszú távon is kontrollálni akarja, ki legyen a tulajdonostárs, hisz ez a későbbiekben a kockázati tőkés üzletrészének értékesítésénél akadály lehet – mondja a HVCA elnöke. Ha az alapító mai tulajdonosok nem tudják elfogadni, hogy adott esetben a befektető kiszállása a teljes cég eladását jelenti, akkor ez néhány kivételtől eltekintve szinte biztosan ellehetetleníti a tranzakciót – teszi hozzá az M27 Absolvo szakértője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.