BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizalmatlanok a családi vállalkozások

A cégutódlásban, de sokszor még az észszerű forrásallokációban is gondot okoz, hogy a tulajdonosok nem akarnak lemondani korábbi irányítási monopóliumukról, ez pedig megnehezíti a kiszállást a kockázati tőke számára.

Számos középvállalati vezető számára ma komoly gond a hitelkeret kimerülése. Sokan közülük többmilliárdos beruházásokba vágtak bele, így most épp megrendelések előtt állnak, ám a limitek már nem engedik a forgóeszköz-finanszírozást, mely lehetővé tenné a szerződések teljesítését.

Zsembery Levente, az X-Ventures vezérigazgatója, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA) elnöke szerint igaz ugyan, hogy a kockázati tőke általában olyan helyeken merül fel finanszírozási forrásként, ahol a bank valamiért nem ad pénzt, de a kockázati tőke forgóeszközpótlásra nem alkalmas. A megtérülési és hozamelvárása jóval magasabb, mint a banki hitel kamatelvárása, vagyis a bankinál drágább forrásról van szó. Attól függően, hogy milyen fázisú cégbe fektet a kockázati tőke, könnyen 10-30 százalékos éves hozamra is számít. Egy érettebb cég esetében a hozamelvárás 10 százalék közelében is lehet, de Horgos Lénárd, az M27 Absolvo tőkebevonási szakértője szerint így sem célszerű beruházásokat vagy forgóeszközt teljes egészében tőkeágon finanszírozni. Úgy látja, a források kombinálása megoldás lehet: ha feltőkésítik a céget, vélhetően a bank is emelni fogja a hitelkeretet. Zsembery Levente szerint a gondot e téren az jelenti, hogy Magyarországon sok családi vállalkozás nem nyitott új tulajdonostárs bevonására, azaz venture capital befektetés fogadására, a céget pedig eladni sem szeretnék. Ha mégis túladnának a vállalkozáson, a kivásárlással foglalkozó úgynevezett private equity befektetők 10-20 millió euró alatt nem lépnek akcióba. Ez jellemzően meghaladja a hazai cégek értékét.

Azt minden befektető szereti, ha megrendelések vannak lekötve, és nem „saját kockázatra” történik egy fejlesztés vagy beruházás – mondja Horgos Lénárd. Ugyanakkor azt is látni kell, figyelmeztet Zsembery, hogy a kockázati tőke előnyben részesíti, ha olcsó banki finanszírozás is segíti a célok elérését. Azaz a hitelállomány nem nyomja annyira a céget, hogy az a hosszú távú célokat, például a kockázati tőkések kiszállását reszkírozná.

Visszatérő gond lehet az is, hogy a finanszírozási nehézségekkel küzdő céget általában olyan tulajdonos irányítja, aki az elmúlt évtizedekben egyedül hozta meg döntéseit. Sok esetben épp a rájuk jellemző óvatosság az, ami miatt a beruházások megvalósításánál nem vettek fel komolyabb összeget, olyat, mely az első megrendelések idején a cég likviditását biztosította volna. A kockázati tőke számára komoly probléma lehet, ha a családi cég tulajdonosa hosszú távon is kontrollálni akarja, ki legyen a tulajdonostárs, hisz ez a későbbiekben a kockázati tőkés üzletrészének értékesítésénél akadály lehet – mondja a HVCA elnöke. Ha az alapító mai tulajdonosok nem tudják elfogadni, hogy adott esetben a befektető kiszállása a teljes cég eladását jelenti, akkor ez néhány kivételtől eltekintve szinte biztosan ellehetetleníti a tranzakciót – teszi hozzá az M27 Absolvo szakértője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.