A GDP-arányos államadósság az idei első negyedév végén az EU egészében 84,1 százalék volt a tavalyi utolsó negyedév végi 83,6 százalékkal szemben, az eurózónában pedig 89,2 százalékról 89,5 százalékra emelkedett.
Éves összehasonlításban ugyanakkor a GDP-arányos államadósság az idei első negyedév végén az EU egészében 84,3 százalékról 84,1 százalékra csökkent, míg az euróövezetben 91,2 százalékról 89,5 százalékra esett.
A vizsgált időszakban a görög államadósság volt a legnagyobb, elérte a GDP 176,2 százalékát. Utána 134,7 százalékkal Olaszország és 130,5 százalékkal Portugália következik. Ugyanakkor Észtország államadóssága csupán a GDP 9,2 százalékát, Luxemburgé 23,0 százalékát, Bulgáriáé pedig 28,6 százalékát tette ki. Magyarország 74,3 százalékos GDP-arányos államadóssága az EU egészét nézve a 16. legkedvezőbb adat.
Negyedéves összevetésben az unió 12 tagállamában nőtt, míg 15 tagországban csökkent az államadósság (Írországról nem közölt adatokat az Eurostat 2017 első negyedévére vonatkozóan). A legnagyobb növekedést Csehországból jelentették, ahol 3,1 százalékponttal emelkedett a GDP-arányos államadósság, majd 3,0 százalékponttal Luxemburg, 2,6 százalékponttal Horvátország, 2,3 százalékponttal pedig Franciaország következik. A legnagyobb mértékben Görögországban (mínusz 2,9 százalékpont), Hollandiában(mínusz 2,2 százalékpont) és Ausztriában (mínusz 2,0 százalékpont) csökkent az államadósság a bruttó hazai termék arányában.
Éves összevetésben az unió 8 tagállamában nőtt, míg 19 tagországban csökkent az államadósság. A legnagyobb növekedést Lettországból jelentették, ahol 2,7 százalékponttal emelkedett a GDP-arányos államadósság, majd 2,2 százalékponttal Lengyelország következik. A legnagyobb mértékben Hollandiában (mínusz 4,7 százalékpont), Németországban (mínusz 4,0 százalékpont) és Ausztriában (mínusz 3,8 százalékpont) csökkent az államadósság a bruttó hazai termék arányában.
Az Eurostat adatai szerint Magyarország GDP-arányos államadóssága az idei első negyedév végéig 74,3 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 76,6 százalékról, viszont az előző negyedéves 74,1 százalékhoz képest emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.