Nem lassul Kína: a második negyedévben 6,9 százalékos volt a GDP-bővülés – közölte tegnap az ország statisztikai hivatala. Az eredmény meglepte az elemzőket, a konszenzus csak 6,8 százalékról szólt az első negyedév 6,9 százalékos növekedése után. Negyedéves alapon 1,7 százalékot bővült a GDP.
A jüan kilőtt a hírre, 0,148-es árfolyamig erősödött a dollárral szemben, ezen a szinten tavaly november óta nem járt. A kínai tőzsdék álmosan nyitottak reggel, de a növekedési adat közzétételére optimistává vált a hangulat, az indexek java többhetes csúcsára ért. A Shanghai SE 3218,75 pontra emelkedett, ami április óta a legmagasabb szint, míg a Hang Seng 7728,4 pontig kúszott fel, ez kétéves rekord. A lendület azonban elfogyott a nap végére a piacokról, az indexek csak enyhe pluszban, sőt a Shanghai SE mínuszban zárt.
A várakozásokat felülmúló növekedés oka az ipar, az export és a belső fogyasztás váratlanul jó teljesítménye. Az ipari termelés a várt 6,5 százalék helyett 7,6 százalékkal bővült éves alapon júniusban. A kiskereskedelmi forgalom a 10,6 százalékos becslés helyett 11 százalékos növekedést produkált. Az export 11,3 százalékkal nőtt a becsült 8,7 helyett, leginkább a csúcsra pörgő acélgyártás és -export miatt. A kínai statisztikai hivatal szerint a gazdasági alapok megfelelően erősek ahhoz, hogy a kormány által az idei évre tervezett 6,5 százalékos növekedési célt elérjék. Iris Pang, az ING Bank hongkongi elemzője úgy fogalmazott: a növekedésnek már nem hitelezési, hanem fogyasztási háttere van. Habár lassulhat az ütem a második fél évre, a 6,5 százalékos gazdasági növekedés nincs veszélyben, sőt még a 6,7 százalékos bővülés sincs távol – vélekedett.
Holott Peking próbál fékezni, lassítaná a növekedést. A kormány igyekszik hűteni a lakáspiacot, hatósági szigorítással csökkenteni az ingatlanpiaci buborékot. Az eredmény látszik is, az ingatlanberuházások növekedése 8,2 százalékra lassult az első negyedéves 9,1 százalék után, a Reuters szerint pedig az ingatlan-adásvételek száma csak 14,1 százalékkal nőtt az előző negyedéves 19,5 után. A frissen folyósított lakáshitelek összege azonban a kínai központi bank adatai szerint 738 milliárd jüan volt, míg az előző hónapban 610 milliárdot mutattak ki, azaz a hitelbuborék tovább nő. A másik fő csapásirány a kormányzat részéről a pénzügyi szabályozás szigorítása, amelynek keretében hatóságilag igyekeznek megfékezni a szabálytalan kockázatkezelést és hitelezést. Ez ugyan emelte a bankok és cégek finanszírozási költségeit, de a gazdasági bővülésre még nincs hatása. Elemzők hangsúlyozták, hogy a stabil növekedés nagyobb teret ad a kormánynak, hogy végigvigye a GDP 170 százalékára duzzadt vállalati hitelállomány leépítéséhez szükséges reformokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.