Továbbra is az energiaárak alakulása határozza meg az infláció mértékét – mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza. Emellett fontos kiemelni még a feldolgozatlan, nyers élelmiszereket is, amelyeknél az év elején még némi felfutás volt tapasztalható, azonban ez az inflációs árnyomás mostanra enyhülni látszik. Összességében ez a két fő tétel befolyásolja most az infláció alakulását. Ezek együttes enyhülése miatt az ING-nél az várják, hogy a májusi 2,1 után ismét 2 százalék alá esik az éves infláció – júniusra 1,9 százalékot vártak.
Mind az energia, mind a nyers élelmiszerek árai volatilisen mozognak, tehát a maginflációba nem számítanak bele. Májusban ez is 2,1 százalékon állt, így júniusban tovább emelkedhetett. Hirtelen megugrásra nem számít az elemző: Virovácz 2,2-2,3 százalékos maginflációt várt hétfőn, amely tehát egy ideig magasabb lehet a fő inflációs mutatónál. Az ING-nél úgy kalkulálnak, hogy a maginfláció az év végére meghaladhatja a 2,5 százalékot, míg az infláció valahol 2,5 és 3 százalék között lesz. A jegybank számára kedvező sávban mozog az inflációs mutató, az MNB-nek nem kell aggódnia, hogy fel kell adnia a laza monetáris politikáját – tette hozzá Virovácz.
Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője és Nyeste Orsolya, az Erste szenior makrogazdasági elemzője is 1,9 százalékos éves inflációt várt júniusra. A Világgazdaságnak mindketten kiemelték, hogy jelentős üzemanyagár-csökkentés volt a hónapban, ez volt a legnagyobb hatással a júniusi inflációs adatra.
A fogyasztói árak emelkedése februárban érte el az idei csúcsot, amikor 2,9 százalékon tetőzött, azóta folyamatosan csökken az infláció. Török szerint továbbra is az üzemanyagárak alakulása a meghatározó. Ha az üzemanyagárakban nem lenne már az idén változás – és az euró-dollár árfolyamban sem –, akkor szerinte az év végére 2,3 százalékos inflációt lehetne várni.
Azonban, ha emelkednének az olajárak, például a Brent hordónkénti ára szép lassan elérné az 55 dollárt, akár a 3 százalékot is elérhetné infláció, de az éves átlag akkor is csak 2,5 százalék lenne. Török úgy véli, hogy az idén már sem az olaj-, sem az üzemanyagárak nem mennek lejjebb, ahogy nagy valószínűséggel az infláció sem éri el a 3 százalékot év végére. Azonban a maginfláció tartósan emelkedik, és az év végére elérheti a 3 százalékot.
Az Ersténél tartósan 2 százalék feletti maginflációt, és a következő hónapokban az infláció lassú emelkedését várják. Nyeste hozzátette, hogy az inflációs célt az idén sem fogjuk elérni – az év végére 2,1 százalékos fogyasztóiár-emelkedést vár, míg az éves átlag 2,2 százalék lehet –, viszont jövő tavasszal 3, 2018 végére pedig 3,6 százalék lehet az infláció mértéke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.