A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) a magyar gazdaság fő húzóágazatainak kínál integrált felsőoktatási hátteret, hiszen a külkereskedelem, a turizmus és a vendéglátás is sorra dönti meg a rekordokat. Kancellárja, Dietz Ferenc szerint mindeközben a vezetőknek inspiráló szakmai kihívás egy újonnan egyetemi rangot kiérdemlő, gazdasági fókuszú felsőoktatási intézménynek biztos finanszírozási hátteret, optimalizált erőforrás-gazdálkodást és a rendelkezésre álló saját, illetve pályázati források révén megvalósítható fejlődési pályát felvázolni, majd létrehozni.
„A sikerágazatok fellendülésének köszönhetően pezseg a munkaerőpiac” – hangsúlyozza a kancellár, rámutatva, hogy hallgatóiknak biztos jövőképet kínálnak. Olyan területeken képeznek ugyanis szakembereket, amelyeken folyamatosan bővülnek az elhelyezkedési lehetőségek, és gyors ütemben nőnek a bérek. Ami jó választás a tudatosan karriert építő fiataloknak, az egyben kihívás a BGE-nek, mert a magas színvonalú oktatáshoz stabil gazdasági és oktatási környezet is szükséges. Ennek kialakítása a kancellár legfőbb feladata. Mindezt gyorsan változó piaci környezetben kell megvalósítania, hiszen egyre élesebb a verseny a hallgatókért a hazai és a regionális felsőoktatásban egyaránt. Ez arra sarkallja a BGE-t, hogy nemzetközi színvonalú képzést, infrastruktúrát és hallgatói szolgáltatásokat nyújtson. Az alkalmazott tudományokat oktató magyarországi egyetemek közül a BGE hallgatóinak a száma a legnagyobb, a felvett hallgatók száma alapján pedig a BGE az idén a negyedik az összes felsőoktatási intézmény közül.
„Az állami felsőoktatásban kiemelkedő az egyetem azzal, hogy a költségvetése több mint 60 százaléka már saját bevétel” – emelte ki Dietz Ferenc. Azokra a fejlesztésekre a legbüszkébb, amelyek az egyetem hallgatói szolgáltatásait bővítik vagy magasabb szintre emelik. A kancellár vezényelte le az egyetemi arculatváltást, közben bevezették a karonkénti egykapus ügyfélkiszolgálási rendszert, ami mérföldkő a hazai felsőoktatási szférában. A Z generáció elvárásaihoz igazították a digitális környezetet (wifi hotspotokkal, BGE-applikációval, e-ügyintézéssel), kollégiumi szobákat újítottak fel, tréningtermeket alakítottak ki, gyakorlókonyhát fejlesztettek, új kutatólaborokat adtak át.
Mindez egy strukturált és célorientált finanszírozási modell alapján történt, amelynek jegyében elkezdődött az adminisztráció és a bürokrácia csökkentése is a párhuzamosságok megszüntetésével és az egységesítéssel. Hatékonyabb lett a saját bevételek felhasználása is. Felújították az összes, használatban levő épületük energetikai rendszerét, ami jelentős költségmegtakarítást ígér.
A BGE a felsőoktatásban elsők között reagált az új piaci kihívásokra, így a 2017 szeptemberében induló új tanterve rugalmas képzést kínál, és nagyobb hangsúlyt kap benne az önálló hallgatói munka. Nőni fog a gyakorlat és az idegen nyelvi képzés szerepe is. Szeptemberben beindul az európai pénzügyi szaktanácsadói szakirányú továbbképzés is. Dietz Ferenc tájékoztatása szerint tavaly – a nemzetgazdaság irányvonalának megfelelően – az MNB-vel megalapították a Keleti Üzleti Akadémiai Központot. Máris több kutatási témában megindult az oktatói és hallgatói mobilitás. Az ázsiai nyelvi kurzusokon 154-en tanulnak.
Dietz Ferenc nem tagadja, az elmúlt időszakban jelentős szakmai vitái voltak a rektorral, többek között a szervezeti átalakítások, a fejlesztési terv, a kommunikáció, az ügyfélszolgálat és az oktatásszervezés kérdéseiben. Ám mindig találtak megoldást. Mindez jól példázza, hogy a felsőoktatási intézmény keretein belül is lehet professzionális, hatékony, a kihívásokra rugalmasan reagáló, értékteremtő szervezetet létrehozni. Sikert elérni csak a közös értékrend, célok, a világos kommunikáció és a következetesség mentén szerveződő – önálló munkavégzésre képes, felelősségteljesen gondolkodó – csapattal lehet. Cél, hogy versenyképes, friss tudással felvértezett diplomások kerüljenek ki az egyetemről, akik jó állást találnak. Ehhez nemcsak az oktatás, a kutatások, a stabil intézményi működés, a tudatos tervszerű építkezés a fontos, hanem az „iskolapados” oktatás mellett az egyetemi élettér, a különböző klubok, előadások, kulturális rendezvények, fesztiválok is. Mindezek megvalósításában látja legfőbb szerepét a kancellár, aki ennek rendeli alá a rendelkezésére álló teljes eszközrendszert.
Gondolkodásmódot, szemléletet kíván adni a BGE
„Nálunk a következő évtizedek felső vezetői tanulnak” – fogalmazott a kancellár, hangsúlyozva, hogy ez büszkeség, de nagy felelősség is. A BGE az üzleti alkalmazott tudományok területén Kelet-Közép-Európa meghatározó egyetemévé kíván válni, amely a legmodernebb infrastrukturális környezetben, innovatív, élményalapú módszerekkel és gyakorlati szemlélettel képezi a jövő – társadalmi felelősségre is érzékeny – szakembereit. „Az az egyetem célja, hogy gondolkodásmódot, szemléletet adjon át hallgatóinak, hiszen ma már mindenkinek saját magának mozaikokból kell felépítenie, majd az évek során újraépítenie a piaci igényekhez igazodó tudást és gyakorlatot” – emelte ki a kancellár, aki az akadémiai feladatokért felelős rektor mellett az intézmény működtetéséért felel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.