A szociális hozzájárulási adó csökkentésének kedvező hatása lehet a magyar gazdaságra – állapítja meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss elemzése. Becslésük szerint az idei öt százalékpontos mérséklés a foglalkoztatást és a bruttó hazai terméket is 0,6 százalékkal növelheti, aminek hatására az adókiengedés több mint fele megtérülhet a költségvetés számára.
Az intézkedés kedvező gazdaságösztönző hatásának következtében több bevétel keletkezhet személyi jövedelemadóból és munkavállalói járulékból, és a fogyasztásiadó-bevételek mérséklik a lépés statikus költségvetési hatását – véli az MNB. A háztartások az adócsökkentéssel járó többletjövedelem nagy részét fogyasztásra fordítják, ami után általános forgalmi adót és egyéb fogyasztási adókat fizetnek, másrészt az adók mérséklése növeli a munkakínálatot, ugyanis a magasabb nettó bér hatására vonzóbb lesz a munkavállalás. De a vállalatok beruházási tevékenysége és munkakereslete is emelkedhet, amennyiben csökken a bérköltségük.
A kulcscsökkentés hatására a munkáltatói adóbefizetések a GDP 1,6 százalékával megegyező mértékben esnek vissza rövid távon. „Kezdetben a munkáltatók kapják meg a kedvezményt, ugyanakkor a hosszú távú egyensúlyban a bértárgyalások oda vezetnek, hogy a kulcscsökkentésen osztoznak a munkáltatók és a munkavállalók” – írták a kutatók. Az MNB becslése szerint a 2018-as, 2 százalékpontos járulékcsökkentés tovább növeli a foglalkoztatást mintegy 0,2 százalékkal, valamint a GDP-t is 0,3 százalékkal.
A jegybank kiemelte, hogy nem számoltak a minimálbér-emelés hatásával. De elismerik, a szociális hozzájárulási adó kulcsának mérséklése nem ellensúlyozza teljes mértékben a béremelések hatását azoknál a vállalatoknál, amelyeknél magas a minimálbért vagy garantált bérminimumot keresők aránya. Ugyanakkor jelentősen csökkenhetnek a bérterhek azon cégeknél, ahol a foglalkoztatottak többsége e fölött keres.
Elemzők szerint a jelentős minimálbér-emelés az alacsony termelékenységű, jórészt magyar hátterű kkv-kat érinti a legkedvezőtlenebbül, mert nekik alacsony a termelékenységük. Éppen ezért ez ronthatja a járulékcsökkentés kedvező hatásait. A GKI márciusi vállalati felméréséből kirajzolódott, hogy a vállalatok számos megoldást találtak a költségnövekedés mérséklésére. Csaknem minden harmadik cég emelte a normát. A vállalatok 14-19 százaléka csökkenti a hivatalos munkaidőt, vagy más munkakörbe sorolta alkalmazottait.
A második fél évben folytatódhat az egyeztetés a magyar kkv-szektor erősítését szolgáló intézkedésekről, köztük a bérterhek jövő évi csökkentéséről – mondta Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető elnöke. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Magyar Időknek kiemelte, a további járulékkönnyítéssel azok a munkaadók is jól járnak, amelyek magasabb fizetésen foglalkoztatnak. A járulékok tervezeten felüli csökkentését már ősszel kezdeményezi a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége – mondta Rolek Ferenc alelnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.