A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) húsz éve erős távol-keleti kapcsolatokat ápol – főként a Külkereskedelmi Karon keresztül –, aminek új lendületet adott a Magyar Nemzeti Bankkal aláírt együttműködési megállapodás – mondta a Világgazdaságnak Heidrich Balázs, a BGE rektora. A Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Gazdasági Egyetem 2016. október elején írt alá egy együttműködési megállapodást és támogatási szerződést, ennek alapján november elején megalakult a Keleti Üzleti Akadémiai Központ. A központ munkáját az MNB 120 millió forinttal támogatta a 2016–2017-es tanévben.
A Keleti Üzleti Akadémiai Központot felügyelő és irányító szerv, az Irányító Bizottság munkájában 3-3 fő vesz részt az MNB-ből és a BGE-ből, illetve egy közösen delegált külső szakértő, továbbá számos keleti üzleti kultúrát ismerő szakértő is meghívott tagként segíti a központ tevékenységét.
A Keleti Üzleti Akadémia többféle tevékenységet végez – fogalmazott Heidrich Balázs.
Már tavaly jártak kint itt kiválasztott kutatóink Japánban, Tajvanon és Malajziában is, illetve nálunk is voltak külföldi professzorok. Hallgatóink mennek ki Kína, Tajvan, Japán irányába egyéves képzésekre vagy nyári egyetemre
– mondta a rektor, hangsúlyozva, hogy korábban forráshiány miatt erre kevesebb lehetőség volt.
„Az MNB-támogatással nagy létszámban meghirdettünk kínai, japán és indonéz kurzust, amelyre 3-4-szeres túljelentkezés volt az idei esztendőben – mondta Heidrich Balázs. – Ezt nagy sikernek tartom. A Keleti Üzleti Akadémiának van egy tudományos része is, konferenciát szervezünk, előadók is jöttek ezekből az országokból, mindezt pedig folytatjuk jövőre is.”
A BGE egy év után abban állapodott meg az MNB-vel, hogy folytatják a programot, amelyben még erősebben kihasználják a nyelvi lehetőségeket, és megvizsgálják, hogy elindítsanak egy mester-, majd egy alapszakos képzést is. Utóbbit Asian Business Studiesnak képzeli el a rektor. „Belevágunk, hogy egy ilyen jelentős terméke is legyen a projektnek, amely nem csak Magyarországot tekinti piacnak” – mondta Heidrich.
Az MNB és a BGE által kötött együttműködési megállapodás szerint a központ céljai közé tartozik az ázsiai gazdaságfejlesztési tapasztalatok becsatornázása a magyar termelékenység és versenyképesség növelése érdekében, valamint a Magyarország és a kelet-ázsiai országok közötti oktatási, kutatási, kulturális és gazdasági kapcsolatok fejlesztése.
Magyarországra látogatnak
A Keleti Üzleti Akadémiai Központ szervezésében idén május 17-én kétnapos nemzetközi konferenciára került sor The Asian and the Central European models tested: learning from the past, sharing for the future címmel. A hatvan előadóval és kétszáz fő részvételével megrendezett konferencián Vang Jüan, a Kínai Fejlesztési Bank korábbi vezető közgazdásza tartott előadást az Új Selyemút politikai dimenziójáról és megvalósításáról, Csen Csien-feng, a Shanghai Business School elnökhelyettese pedig a geopolitika szerepének eurázsiai megerősödéséről beszélt. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.