Spekulációnak minősítették Downing Street-i források a Financial Times értesülését, mely szerint Theresa May legalább 20 milliárd eurót ajánl majd fel az Európai Uniónak, hogy ezzel töltsék be a 2020-ig tartó költségvetésben a brit kilépés miatt keletkező lyukat. A brit lap úgy tudja, hogy Olly Robbins, a brit miniszterelnök uniós ügyekkel foglalkozó főtanácsadója közölte több európai kollégájával, mit mond majd erről May pénteken, amikor Firenzében tart beszédet kormánya Brexit utáni terveiről. London a felajánlással a kilépési tárgyalásokon kialakult patthelyzetet próbálja feloldani, hogy elkezdődhessen végre a két fél között a párbeszéd a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról.
May ma tájékoztatja kormányát firenzei beszédéről, és brit illetékesek azt mondták az újságnak, hogy „csodálkoznának”, ha a részleteket már meg is osztották volna külföldi kormányokkal. Brüsszel ragaszkodik ahhoz, hogy a szabadkereskedelmi tárgyalások megkezdése előtt rendezzék a brit lelépési díjat, az uniós állampolgárok majdani jogait, illetve az északír–ír határ kérdését. Michel Barnier, az Európai Bizottság főtárgyalója az október végi EU-csúcson számol majd be az eredményekről. Ha lesznek, ugyanis az eddigi fordulókon gyakorlatilag semmiféle haladást nem értek el. A szeptemberi tárgyalásokat el is halasztották 25-ig, hogy több időt adjanak a szakértőknek a konzultációra.
A bizonytalanság miatt a brit munkaadók a tavaly nyári népszavazás óta most a legpesszimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően – derült ki a humán erőforrás piacán tevékenykedő cégeket tömörítő szövetség, a Recruitment and Employment Confederation (REC) felmérésének tegnap nyilvánosságra hozott eredményéből.
„A politikai klíma nem segít a helyzeten. A gazdaságnak tisztánlátásra van szüksége a hatékony tervezéshez” – mondta a Reutersnek Kevin Green, a REC vezetője, aki elsősorban a már Nagy-Britanniában dolgozó uniós állampolgárok státuszának mielőbbi rendezését sürgeti.
A pesszimizmus ellenére a munkaerő-felvételi és a befektetési bizalom nem változott az előző hónaphoz képest, az pedig még jobb hír, hogy az elemzői várakozásoknál sokkal nagyobb mértékben, négy hónapja a legnagyobb ütemben nőtt a kiskereskedelmi forgalom. A tavalyi azonos időszakhoz képest 2,4 százalékos a bővülés, júliushoz képest pedig 1 százalékos, miközben a piac mindössze 0,2 százalékot várt. Visszaesést a háztartási eszközök (–2,1 százalék), valamint a textiláru, ruházat és cipő (–0,2 százalék) eladásában mértek. Az adatok nyilvánosságra hozatala után, szerda délelőtt 0,7 százalékkal, 1,36-os szintre erősödött a font a dollárral szemben.
Kútba eshetnek Theresa May hard Brexitet, vagyis az egységes európai piacból és a vámunióból való kilépést célzó tervei. Az Európai Gazdasági Térség szerződésének 127. cikkelye ugyanis szabályozza, hogyan lehet távozni az egységes piacból: legalább 12 hónappal korábban írásban kell a szándékot jelezni a többi résztvevő félnek, amelyek azután azonnal összeülnek, hogy megvitassák a szerződésben végrehajtandó szükséges módosításokat. Nagy-Britannia azonban csak az Európai Unióból való kilépési szándékát jelezte, és jogászok sem értenek egyet abban, elegendő-e ez a közös piacból való távozáshoz is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.