Most mindenki kriptopénzt indít az Initial Coin Offering (ICO) mechanizmus révén. Az elmúlt 12 hónapban 46 millió dollárral emelkedett az egymillió dollár fölötti kapitalizációval rendelkező virtuális pénzek állománya – áll a Visual Capitalistnak a CoinMarketCap adatai alapján készült összefoglalójában. A robbanást az új pénzek megjelenése táplálja, a Bitcoin, amelynek piaci részesedése 2013-ban és 2014-ben még jócskán 90 százalék fölött volt, de még tavaly év végén is épphogy alulról súrolta a 80 százalékot, augusztus végére 45,2 százalékra süllyedt.
A forró helyzet mágnesként vonzza a piaci szereplőket, az ICO-n keresztüli pénzgyűjtés, úgy tűnik, hatékonyabb, mint az angyalbefektetések vagy a kockázatitőke-finanszírozás. Erre utal legalábbis az a tény, hogy az idén a nyári hónapokban az ICO-n keresztül létrehozott új pénzek kapitalizációja már jócskán meghaladta az ugyanebben az időszakban realizálódott angyal- és kockázatitőke-befektetések értékét. A trend egy új milliomosi réteg kialakulását is jelenti a portál összefoglalója szerint, akik újonnan létrehozott vagyonukat kriptográfiai projektekbe fektetik, ami tovább erősíti az ökoszisztémát, ez pedig a piac további erősödését okozhatja.
Ez azonban az éremnek csak az egyik oldala. Az összefoglaló arra is felhívja a figyelmet, hogy ahol ilyen hatalmas árazási és spekulációs hullámok vannak, ott általában két másik játékos is megjelenik az asztalnál: a csalók és a hatóságok. A piac változékonysága a visszaéléseknek is kiváló táptalaja (ahogy arra az elmúlt hónapokban volt is példa). Kockázati tényezőként kell figyelembe venni továbbá a szabályozás bizonytalanságát, illetve annak hiányát is. Az elmúlt hetekben az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC aggodalmát fejezte ki az ICO-rendszerekkel kapcsolatosan, a kanadai hatóságok pedig egyértelművé is tették, hogy indokoltnak tartják a legtöbb kriptopénz szabályozását.
A virtuális pénzek kapitalizációja augusztus végén már elérte a 177 milliárd dollárt. Egyre égetőbbé válik válaszolni a felmerülő kérdésekre, nevezetesen, hogy a csalások milyen kockázatokat tartalmaznak, illetve egyes szabályozási lépések milyen zavarokat okozhatnak a piacon – áll az összefoglalóban. (Csak összehasonlításként, az öt legnagyobb amerikai technológiai vállalat – az Apple, a Google anyavállalata, az Alphabet, a Microsoft, az Amazon és a Facebook összesített piaci kapitalizációja nagyjából 3 ezermilliárd dollár, ami az 500 amerikai tőzsdén forgó legnagyobb cég mozgását követő S&P 500 index teljes piaci kapitalizációjának valamivel több, mint 10 százaléka.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.