Josep Bou, Katalán Vállalkozók Szövetségének elnöke az október 1-jére kitűzött, a spanyol alkotmánybíróság által felfüggesztett referendum közeledtével egyre több fórumon ad hangot véleményének: a katalán gazdaság összeomolna, ha a katalán kormány egyoldalúan kikiáltaná a függetlenséget.
A lépés olyan fokú jogi bizonytalanságot teremtene, amely veszélybe sodorná a gazdasági növekedést, fékezné a munkahelyteremtést, gátolná a befektetési lehetőségeket – érvelt az elnök.
Az elnök hangsúlyozta: a bizalmatlanság hatásai már érezhetők, a tanácsadó cégek emiatt nem bíztatnak befektetésekre Katalóniában, és hivatkozott arra, hogy felmérések szerint Spanyolországban Katalónia az a régió, ahonnan a legtöbb cég távozik. Josep Bou azt is kijelentette, hogy a katalán vállalatok az Európai Unióban akarnak maradni, ami egy Spanyolországtól elszakadó Katalóniában nem lenne lehetséges.
Ezzel szemben a Katalán Üzleti Kör nevű vállalkozói szervezet arról adott ki állásfoglalást, hogy kedvezőbb piaci környezetet jelentene a cégek számára az új állam.Állításuk szerint Spanyolország „süllyedő hajó”, amelyről a katalán cégeknek menekülniük kell.
Közölték, nem az állami szolidaritási rendszert ellenzik, hanem „a rablást”. Számításuk szerint Katalónia éves megtermelt GDP-je 8,7 százalékét fizeti be a spanyol államnak, amelyből a spanyol állam a szegényebb régiókat támogatja. Az üzleti kör Andalúziát és Extremadurát emelte ki példaként, kifogásolva, hogy ezek a térségek még mindig el vannak maradva a fejlődésben, hiába kapják a támogatást évtizedek óta.
Katalóniát Spanyolország legtehetősebb autonóm közösségeként szokták jellemezni, amely tavaly a spanyol GDP 18,9 százalékát adta. Gazdag, de eladósodott is, a GDP arányában az adósságállománya 35,2 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.